IX PLENEROWY PRZEGLĄD TEATRALNY „NAD JEZIOREM FIRLEJ”

 

   Dnia 13 czerwca 2019 r. do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Firleju przybyły zespoły teatralne dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, aby uczestniczyć w IX Plenerowym Przeglądzie Teatralnym „NAD JEZIOREM FIRLEJ”. Honorowym patronatem imprezę objęli Lubelski Kurator Oświaty i Starosta Lubartowski, zaś wsparcia finansowego udzielili: Anna Cieniuch i Marek Wachulak z Firleja oraz Firma ROTO z Lubartowa. Imprezę organizacyjnie wsparła gmina Firlej użyczając sceny na występy.

   Na scenie zaprezentowali się  młodzi, zdolni, pełni energii ludzie, którzy poprzez sztukę przekazują swoją wizję świata, swoją wrażliwość, marzenia, chęć doświadczania życia z następujących placówek kształcenia specjalnego naszego województwa - Baczkowa, Białej Podlaskiej,  Kębła, Kozic Dolnych, Lublina, Międzyrzeca Podlaskiego i Firleja. Głównym środkiem wyrazu większości przedstawień teatralnych  były ruch i muzyka. W przeglądzie wzięło udział 92  artystów.

   Przedstawienia oceniała komisja w składzie: Przemysław Gąsiorowski- przewodniczący, Marzanna Szydłowska - Barszcz i Antonina Haponiuk. Pierwszą nagrodę otrzymało przedstawienie: „Stworzenie, czyli od nicości do miłości” w wykonaniu grupy „Piaskowe Ludki” z SOSW w Kozicach Dolnych, drugie miejsce „Nic nie musisz mówić” w wykonaniu Teatru „Iskierka” z SOSW w Międzyrzecu Podlaskim, zaś trzecie miejsce przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z SOSW im. Św. Franciszka z Asyżu w Kęble. Wyróżnienie uzyskała Grupa Teatralna „Bajka” z Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej za spektakl „Kolorowy świat” oraz „Baczkowiacy” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Baczkowie za spektakl „Kaczka dziwaczka”. Pozostałe zespoły otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy potwierdzające uczestnictwo w przeglądzie. Uczestnicy przeglądu  bawili się doskonale i obiecali, że za rok wrócą do Firleja  z nowymi przedstawieniami teatralnymi .

   Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Świat teatru” oraz aukcja charytatywna „Artyści dzieciom”, z której zysk w wysokości 2 052,10 zł przeznaczony zostanie na rozszerzenie zestawu sprzętu rehabilitacyjnego dla wychowanków SOSW w Firleju.

   Gośćmi Przeglądu Teatralnego byli Lucjan Mileszczyk- Wicestarosta  Lubartowski, Andrzej Sekuła – Kierownik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Dawid Tarnowski- Wójt Gminy Firlej, Jolanta Modrzewska- dyrektor SOSW w Miedzyrzecu Podlaskim, Ewa Guz- dyrektor Zespołu Szkół w Kocku, Eliza Fronczak- kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim.

   Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Firleju- „Wodnik Szuwarek” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Firleju.

 

 Zobacz zdjęcia https://pl-pl.facebook.com/soswfirlej/

 

 

Święto Rodziny w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju

 

   31 maja 2019 r. społeczność Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju, obchodziła VII szkolne Święto Rodziny, na które przybyli rodzice, rodzeństwo i krewni naszych uczniów.

 

   W podziękowaniu za miłość i poświęcenie, uczniowie zaprezentowali rodzicom i opiekunom okolicznościową część artystyczną, przedstawienie teatralne pt. ,,Świnki trzy” oraz parodię piosenki ,,Brunetki, blondynki…”. Wielu emocji i wzruszeń dostarczyła rodzicom wystawa prac plastycznych pt. ,,Moja Rodzina” i własnoręcznie przygotowane przez uczniów upominki. Tradycyjnym prezentem dla rodziców był słodki poczęstunek, po którym przyszedł czas na rodzinne zabawy i rekreację na placu szkolnym w otoczeniu jeziora i sosnowego lasu. Wśród atrakcji były warsztaty plastyczne, zdjęcia w fotobudce, wata cukrowa i lody oraz cieszące się dużym powodzeniem zabawy integracyjne i konkurencje z przyborami. Na zakończenie wszyscy posilili się smacznym bigosem, a Pani dyrektor Helena Chadaj pożegnała gości i podziękowała za wspólną zabawę.

 

   Serdeczne podziękowania za hojność składamy sponsorom: Zarządowi Solbet Lubartów S.A., Zarządowi Banku Spółdzielczego z siedzibą w Lubartowie, firmie STELLA PACK S.A. z Lubartowa, Zakładowi Obsługi Biur TECH z Lubartowa oraz sklepowi z artykułami papierniczymi i zabawkami ,,u WIKTORA” z siedzibą w Lubartowie.

 

   Uroczystość szkolnego Święta Rodziny zorganizowały panie: Agnieszka Chmielewska, Anna Maksim, Katarzyna Cieniuch, Katarzyna Szymkiewicz i Olga Grabowska we współpracy z nauczycielami i wychowawcami ośrodka.

 

 

 

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

W LEKKIEJ ATLETYCE

Lublin 28.05.2019

 

   Rozsypał się worek z medalami dla sześcioosobowej reprezentacji SOSW Firlej podczas Wojewódzkich Mistrzostw w Lekkiej Atletyce. Łącznie zdobyliśmy 9 medali (3 złote,2 srebrne,4 brązowe)

Indywidualnie wywalczone miejsca w swoich kategoriach.

  Bartosz Panek

I miejsce w skoku w dal

I miejsce w biegu na 60 m

  Hubert Piądłowski

I miejsce skok w dal

II miejsce bieg na 60 m

  Katarzyna Głos

III miejsce w biegu na 200 m

III miejsce w skoku w dal

  Karol Cybul

II miejsce w biegu na 200 m

III miejsce w skoku w dal

Zespołowo  sztafeta 4*100 m

III miejsce  drużyna w składzie: Hubert Piądłowski, Karol Cybul, Adrian Anasiewicz, Michał Pietrzycki

   Naszym lekkoatletom gratulujemy sukcesów!

 

 

IV PRZERWA NA CZYTANIE

 

   W miesiącu kwietniu Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Firleju został zgłoszony do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbywa się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

   W naszej szkole akcja bicia rekordu odbyła się 9 maja 2019 r. i wzięło w niej udział 73 osoby.

   Podczas trwania dwóch przerw uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły czytali wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom czytali n-le, koledzy, zaproszeni goście. Całe wydarzenia zostało upamiętnione przez naszych fotografów.

   Zachęcamy do częstych i miłych przerw z książką.

 

                        

 

               

 

Zobacz więcej    https://pl-pl.facebook.com/soswfirlej/

 

 

 

Śniadanie Wielkanocne

 

   „Śniadanie Wielkanocne w SOSW w Firleju”- tradycje wielkanocne nie są im obce.

   Czas Świąt Wielkanocnych jest szczególnym momentem, dlatego tak jak co roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Firleju dnia 17.04.2019r zorganizowane zostało uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Na spotkanie przy wspólnym stole zaproszeni zostali uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami oraz pracownicy ośrodka. Wychowankowie placówki przygotowani przez nauczycieli panią Agnieszkę Antoniuk, pana Adama Gałczyńskiego oraz pana Jerzego Zglejszewskiego przy muzycznym akompaniamencie pana Waldemara Białka zaprezentowali inscenizację słowno- muzyczną poświęconą tradycjom wielkanocnym. Po bardzo ciekawym występie uczniów i życzeniach wszyscy w świątecznej atmosferze zasiedli do wspólnego posiłku.

   Kultywowanie tradycji świątecznych oraz wspólne spędzanie czasu w takiej formie jest niezmiernie ważne dla integracji uczniów a także rozwoju kompetencji emocjonalno- społecznych.

 

 

Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza 2019

 

   Nasza szkoła w dniach 25 – 31 marca 2019 r. po raz kolejny wzięła  udział w międzynarodowej akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza  pod hasłem „Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj.”.

   Ogólnopolskim koordynatorem inicjatyw podejmowanych przez poszczególne środowiska szkolne jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Koordynacja GMW przez UKNF realizowana jest w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.

   Warunkiem uczestnictwa w akcji było zaplanowanie oraz realizacja działania nawiązującego do hasła „Zdobywaj wiedzę. Oszczędzaj. Zarabiaj.”.

   W ramach Global Money Week wychowankowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie wiedzy oraz w zajęciach wychowawczych na temat zdobywania wiedzy i umiejętności z zakresu finansów osobistych, przedsiębiorczości, gospodarności oraz mądrego oszczędzania, które są niezbędne do osiągnięcia samodzielności finansowej w dorosłym życiu.

   Ogłoszony został również konkurs plastyczny „Super skarbonka”. Wszystkim chętnym wychowankom, którzy zaprojektowali przestrzenną skarbonkę serdecznie gratulujemy!

   Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję!

 

 

VI INTEGRACYJNY TURNIEJ BOCCIA W DĘBLINIE

 

   19 marca 2019 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w VI Integracyjnym Turnieju Boccia. Gospodarzem imprezy był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dęblinie. Doskonałe rzuty, przemyślana taktyka, a może też łut szczęścia pozwoliły uzyskać II miejsce drużynowo zawodnikom z Firleja.

   Z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody stale podnosząc swoje umiejętności.

 

 

ZDROWA WYCIECZKA

 

   Na „zdrową wycieczkę” 5 marca wybrała się silna reprezentacja Szkoły Podstawowej. Na szlaku naszej wycieczki zaliczyliśmy wizytę we współczesnej aptece w Firleju by za niecałe 50 km znaleźć się w aptece sprzed 100 lat. W urokliwej kamienicy Starego Miasta w Lublinie zwiedziliśmy Muzeum Aptekarstwa. Razem z przewodnikiem pasjonatem poznaliśmy historie farmacji w pigułce.

   Po sporej dawce zdrowej wiedzy czekał nas zdrowy relaks-wizyta w Parku Rozrywki Bounce. Nogozwalacz, łapu capu, zjeżdżalnia to tylko niektóre z atrakcji znajdujących się na 3000 m2 nadmuchiwanej zabawy. My zaliczyliśmy wszystkie. To była taka nowoczesna lekcja wychowania fizycznego a taki wf to my możemy mieć codziennie.

   Zmęczeni ale pełni wrażeń  wróciliśmy na zdrowy obiad do Firleja. Zdrowa wycieczka z pewnością na zdrowie nam wyjdzie.

 

 

 

O RETY KABARETY

 

   Pod takim hasłem odbył się 31 stycznia w czwartkowe popołudnie Przegląd Kabaretowy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju.

   Na scenie zaprezentowało się ponad kilkanaście grup kabaretowych. Uczniowie wykonywali skecze znanych z telewizji kabaretów jak również gagi własnego autorstwa. Młodzi artyści włożyli dużo pracy nie tylko w sam występ na scenie ale także i w przygotowanie scenografii i kostiumów.

   Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody. Młodzież zgromadzona na publiczności wspaniale się bawiła.

 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

   Po okresie wytężonej nauki w I półroczu uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju bez wątpienia zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą zabawę.

   Dnia 24 stycznia 2019 odbyła się w Ośrodku zabawa karnawałowa. Karnawał to czas radości i rozrywki, dlatego organizatorzy zadbali o to, by tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Stołówka zamieniła się w prawdziwą salę balową. Jej ściany zostały udekorowane kolorowymi balonami, srebrnymi gwiazdami i śnieżynkami. W powietrzu unosiły się migoczące bańki mydlane, które nadawały miejscu zabawy bajkowy charakter. Tego dnia każdy uczestnik mógł wcielić się w bohatera swojej ulubionej kreskówki...były wróżki, księżniczki, super-bohaterzy, smoki, krokodyle i inne stwory. Stroje były piękne i kolorowe, a uczniowie nie do poznania. Zabawie towarzyszyły melodie największych hitów disco i latino, a także konkursy i występ naszej grupy tanecznej. Wszyscy bawili się znakomicie. Uśmiech gościł na twarzach dzieci, wychowawców oraz obecnych rodziców.

   Zabawę zakończył słodki poczęstunek, który ufundowali rodzice oraz Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Firleju „Wodnik Szuwarek”.

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek

 

   W dniu 22.01.2019r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Firleju, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek pod nazwą ,,HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA”. Celem szkolnego konkursu było pobudzanie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów wokalnych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych, integracja społeczności szkolnej, prezentacja kultury związanej z okresem Bożego Narodzenia. W konkursie udział wzięli wychowankowie naszej szkoły, którzy zostali przygotowani pod czujnym okiem nauczycieli i wychowawców. Nasi ukochani i utalentowani artyści, za wspaniałe występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomami i słodkimi upominkami. Wszyscy uczestnicy zajęli pierwsze miejsce co przysporzyło im wiele satysfakcji i radości. Konkurs zakończył się wspólnym kolędowaniem.

   Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy dziękujemy.

 

 

IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!”

 

   Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej kampanii ” IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!”

Organizatorem projektu była Fundacja Dbam o Mój Z@sięg.

Celem kampanii jest przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci i młodzieży.

   Uczniowie uczyli się również kultywować tradycje świąt Bożego Narodzenia, wzmacniać więzi rodzinne, rozwijać kreatywność, uzdolnienia plastyczne i językowe oraz wrażliwość estetyczną.

Plakaty  informacyjne zostały przypięte na tablicach w szkole.

Super ciekawostki w toaletach zostały przyklejone.

Paczka z kartkami została dostarczona przez listonosza!

   Wychowankowie brali udział w zajęciach świetlicowych w internacie oraz w przeglądzie plastycznym na wykonanie kartki świątecznej wg własnego pomysłu.

 

 

 

XIII Szkolny Turniej Matematyczny

 

   13 grudnia 2018 roku w naszym ośrodku odbył się XIII Szkolny Turniej Matematyczny popularyzujący wśród uczniów wiedzę matematyczną i jej przydatność w sytuacjach życia codziennego. W zmaganiach turniejowych uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia i zasadniczej szkoły zawodowej. Cztery mieszane zespoły rywalizowały ze sobą poszukując rozwiązania rozmaitych problemów matematycznych, a poprawność rozwiązania poszczególnych zadań oceniało jury. Dodatkową atrakcją turnieju był quiz, w którym uczestnicy rozwiązywali zagadki matematyczne.

 

   XIII edycję Szkolnego Turnieju Matematycznego wygrał zespół w składzie: Katarzyna Głos, Wioleta Bogusz, Jakub Kąkol i Karol Moskal. Jednak gratulacje za wysiłek i zaangażowanie należą się również pozostałym zespołom.

 

   Turniej zorganizowała i poprowadziła nauczycielka matematyki - pani Agnieszka Chmielewska.

 

 

 

Ogólnopolskiea Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”

 

   Nasz szkoła brała udział w XXVI edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” jako sztab nr 16.

   W tym roku Akcja PDPZ w naszej szkole prowadzona była od 26 listopada do 16 grudnia 2018 roku. 

   Wielka Uliczna Zbiórka Darów została zorganizowana dnia 25 listopada 2018 r. Wolontariusze naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w tej szlachetnej inicjatywie i pomagali tego dnia w  markecie „Stokrotka” w Firleju, za co gorąco dziękujemy.

   Serdeczne podziękowania ślemy również dla sklepu „Delikatesy  Centrum” za coroczną pomoc w akcji.

   Dziękujemy również rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim darczyńcom za wsparcie i zaangażowanie w zbiórkę!

 

 

„SPORTOWO TO ZDROWO” po raz 8!

 

   „Sportowo to zdrowo” to cykliczna impreza w naszej szkole, której adresatem są najmłodsi uczniowie z Oddziałów Edukacyjno-Terapeutycznych. Głównym celem imprezy jest współzawodnictwo sportowe oraz promowanie zdrowego stylu życia. We wtorek 28 listopada młodzi sportowcy z Firleja gościli zawodników z zaprzyjaźnionego Baczkowa.

   Wspólna rywalizacja sportowa, ciekawe zabawy ruchowe, pląsy i tańce mocno zintegrowały nasze zespoły. Z kolei część warsztatowa, quizy i konkursy podkreśliły zdrowotny i dydaktyczny aspekt naszej imprezy. Wisienką na torcie było już tylko wspólne biesiadowanie oraz fajne nagrody dla każdego sportowca. A kolejne spotkanie - za rok!

 

 

Zabawa Andrzejkowa

 

   Dnia 27.11.2018 roku w godz. 17.00-20.00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju. odbyła się zabawa andrzejkowa, która przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego uczniowie ośrodka wraz z wychowawcami którzy przygotowali różnorodne wróżby i animacje taneczne. Uczniowie i nauczyciele mogli wyczytać z kart jaka czeka ich przyszłość, jak na imię będzie miała przyszła sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości i wiele innych ciekawych wróżb. Zabawę uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów  tańczyły i bawiły się dzieci wspólnie z opiekunami, nauczycielami. Radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.

 

 

 

 

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Firleju zakwalifikowali się do Wojewódzkiego Finału Konkursu "Moda na odblaski"

 

   „Moda na odblaski” to nazwa konkursu organizowana przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. Adresatami konkursu są uczniowie klas I — VIII szkół podstawowych, a jego celem jest zachęcenie uczniów do przedstawienia własnego pomysłu na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze.

   Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie stroju artystycznego lub projektu elementu odblaskowego.

   Konkurs organizowany jest w ramach programu „ Świeć przykładem” oraz Wojewódzkiego programu działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych na lata 2018- 2020. Współorganizatorami konkursu są Kuratorium Oświaty w Lublinie, Fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 

 

 

Uczniowie SOSW w Firleju uczcili 100-lecie Niepodległości Polski

 

   W dniu 9 listopada 2018 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju odbyły się obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918r. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych - ,,Roty”, ,,Wojenko, wojenko”, „Szara piechota”, „Jak długo na Wawelu”.

 

   W dalszej części uroczystości nawiązano do faktu, że walka o wolność ojczyzny nie zakończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości po czasie rozbiorów, że podejmowano ją jeszcze wielokrotnie. Po uroczystej akademii odbył się konkurs - Co wiem o mojej Ojczyźnie? Następnie o godzinie 1111 wszyscy uczniowie, pani Dyrektor, nauczyciele, rodzice o raz pracownicy obsługi odśpiewali Hymn Państwowy. Na zakończenie uroczystych obchodów odbyły się biegi „Dla Niepodległej”.

 

   Godny strój, przypięcie własnoręcznie zrobionego KOTYLIONU, wysłuchanie akademii z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu młodego pokolenia.

 

   Ważnym elementem uroczystości była wystawa plastyczna i historyczna. Na wystawie plastycznej przedstawiono prace wykonane przez uczniów Ośrodka natomiast na historycznej znalazły się eksponaty z różnych okresów historii Polski. Zaprezentowane zostały przedmioty codziennego użytku związane z przemianami cywilizacyjnymi oraz liczne militaria (szable, bagnety, hełmy, mundur ułana), które wzbudziły największe zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz przybyłych gości. To była prawdziwa lekcja historii dla której obecne pokolenie tworzy kolejne jej rozdziały.

 

 

MISTRZOSTWA  WOJEWÓDZTWA  LUBELSKIEGO

W WARCABACH  W FIRLEJU

 

   23 października 2018 roku Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju zorganizował  Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Warcabach. Jedenasta edycja imprezy zgromadziła 70 zawodników z 12 placówek kształcenia specjalnego. Byli to SOSW Baczków, SOSW Bystrzyca, SOSW Dęblin, PZPSW Hrubieszów, SOSW Karczmiska, SPS 26 Lublin ,Zespól Placówek Łuków, SOSW Puławy, SOSW Radzyń Podlaski, SOSW Włodawa, SOSW Zamość, SOSW Firlej

   Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund w oparciu o kodeks warcabowy, w dwóch kategoriach wiekowych.

   Wyniki  rywalizacji drużynowej przedstawiają się następująco:

kategoria zawodników  młodszych

Miejsce I SOSW Radzyń Podlaski

Miejsce II SOSW Dęblin

Miejsce III PZPSW Hrubieszów

kategoria zawodników starszych

Miejsce I SOSW Dęblin

Miejsce II SOSW Firlej

Miejsce III SOSW Zamość

   Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Lubelskie Stowarzyszenie Sportowe „Sprawni Razem”.

 

SOSW Firlej

 

 

                     

 

                  

 

 

 

Wizyta policjanta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju

 

   W poniedziałek 15 października 2018r. uczniów szkoły odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie, asp. szt. Grzegorz Mazuś. Przeprowadził profesjonalną prelekcje na temat bezpieczeństwa.

 

   Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz stosowanie się do znaków świetlnych. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych, o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać młodzi ludzie poprzez korzystanie z Internetu. W trakcie spotkania policjanci podkreślali, jak ważna jest znajomość numerów alarmowych. Całe spotkanie oparte było na krótkich, ciekawych filmach edukacyjnych, które dzieci obejrzały z zainteresowaniem. Uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie jakim dysponują policjanci: czapkę, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną.

 

   Na zakończenie policjant wręczył uczniom drobne upominki między innymi odblaski  dzięki którym będą bardziej bezpieczne podczas poruszania się po drogach wieczorową porą. Poprzez takie spotkania policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 

   Spotkanie przygotowali: Katarzyna Szymkiewicz, Adam Gałczyński, Paweł Ciszewski, Agnieszka Targońska, Agnieszka Panek, Dorota Małyska

 

 

          

 

 

Scena Zbliża 2018

 

   04 października 2018 po raz kolejny uczestniczyliśmy w imprezie integracyjno – kulturalnej pod nazwą  "Scena Zbliża 2018" organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim. Nasi uczniowie: Kasia, Michał, Bartek  zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Zespół wystąpił pod okiem swojej opiekunki pani Marzanny Milczek. Spotkanie było również okazją do spotkania nowych, ciekawych osób, wspólnej zabawy przy muzyce oraz wymiany doświadczeń. Bardzo fajnie bawiliśmy się w Ostrowie. Dziękujemy!!!

 

 

 

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W SOSW FIRLEJ

23-30 WRZEŚNIA 2018

 

   Po raz trzeci społeczność Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Firleju włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu BeActive. Nasza placówka tradycyjnie przeprowadziła zawody lekkoatletyczne, których adresatami byli  wszyscy uczniowie oraz chętni nauczyciele i wychowawcy.

   Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej  mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na tych już istniejących, udanych przedsięwzięciach

   Nasz Szkolny Mityng Lekkoatletyczny doskonale więc wpisał się w specyfikę ETS a tym samym ,po raz kolejny stał się częścią ogólnoeuropejskiego projektu.

   Ukoronowaniem rywalizacji sportowej były upominki od Ministerstwa Sportu i Turystyki  dla wszystkich  naszych zawodników.

 

                   

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   Dzień Edukacji Narodowej to najważniejsze święto w szkole. W dniu 12 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z tejże okazji, przygotowany przez uczniów. Były wiersze, życzenia, piosenki i oczywiście dyplomy i podziękowania dla Wszystkich pracowników naszego Ośrodka. Impreza była bardzo uroczysta

 

 

               

 

 

Dzień Chłopaka

 

   W dniu 26 września 2018 r. samorząd internatu, dziewczęta mieszkające w internacie oraz wychowawcy, zorganizowali imprezę taneczną z okazji Dnia Chłopaka.

  Wychowanki zorganizowały składkę i zakupiły drobne przekąski i napoje. Z pośród uczniów wybrano didżeja – prowadzącego, który pod opieką wychowawców przygotował sprzęt grający i muzykę. Uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje zainteresowania taneczne. Spotkanie podobało się wszystkim zebranym. Młodzież aktywnie spędziła wolny czas integrując się w trakcie wspólnej zabawy.

 

 

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

   19 września w naszym Ośrodku podczas Święta Pieczonego Ziemniaka, a co za tym idzie paleniem ogniska – pożegnaliśmy lato i powitaliśmy jesień.

   Zabawy było co niemiara, ciekawe konkursy, praktyczne wiadomości podane w przystępny, łatwy do zapamiętania sposób oraz nagrody dla każdego ufundowane przez sponsorów: IMPRESARIAT MAJECZKA z LUBARTOWA, IMPRESARIAT MISTRZOWIE CEREMONII z LUBLINA.

 

             

 

 

X POWIATOWY TURNIEJ BOCCIA W ŁUKOWIE

 

   19 września 2018 roku sześcioosobowa reprezentacja SOSW w  Firleju wzięła udział w X Powiatowym Turnieju Boccia. Turniej został zorganizowany przez Łukowskie Stowarzyszenie „Jesteśmy sobie potrzebni”  oraz Zespól Placówek w  Łukowie. W wyniku sportowej rywalizacji to właśnie zawodnicy z Firleja zdobyli I miejsce oraz okazały zloty puchar.

 

   Pięknie zaczęliśmy ten sportowy, nowy rok szkolny  w Firleju    -    Gratulujemy!

 

             

 

 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/ 2019

  

   Dnia 3 września 2018 roku w SOSW Firleju odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019.

 

Pani Dyrektor Helena Chadaj przywitała grono pedagogiczne, rodziców i naszych wychowanków.

 

Pani Dyrektor życzyła nam Wszystkim owocnej pracy w miłej i rodzinnej atmosferze.

 

 

       

 

 

=================================================================

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/ 2018 W NASZYM OŚRODKU

 

               

 

 

W poszukiwaniu Wodnika Szuwarka

 

   Dnia 20 czerwca 2018 r. w wyniku współpracy między Lubartowskim Towarzystwem Przyjaciół Sportu a Stowarzyszeniem Przyjaciół SOSW w Firleju "Wodnik Szuwarek", uczniowie Ośrodka mieli możliwość poszukania Wodnika Szuwarka w wodach jeziora Firlej z poziomu kajaka. Grupa 26 uczniów pod opieką czterech instruktorów wypływała na taflę jeziora na kilkuminutowe zwiady. Niestety, nikt Szuwarka nie wypatrzył więc poszukiwania trzeba będzie, ku radości wszystkich młodych uczestników, powtórzyć za rok. Wszyscy uczestnicy mini spływu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. 

 

               

 

 

Strażacy odwiedzili Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju

 

   W środowe popołudnie 13 czerwca, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Firleju przyjechali do uczniów aby przestrzec ich przed zagrożeniami które czekają na nich w wakacje. Na teren szkoły zajechał duży wóz strażacki, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Uczniowie z radością przywitali wyjątkowych gości.

   Strażacy przeprowadzili rozmowę kierowaną podczas której przypomnieli zasady poprawnego udzielania pierwszej pomocy oraz poprawnych zachowań w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Niecodzienne wydarzenie miało na celu pokazanie dzieciom pracę strażaków, sprzęt jakim się posługują oraz przekazanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganiu sytuacjom zagrażającym życiu. Druhowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci i przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

   W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych i innych zagrożeń zdrowia i życia.

   Przy okazji wszystkie dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy do straży pożarnej oraz innych służb i dowiedziały się w jakich sytuacjach powinny takich numerów prawidłowo używać.

   Zajęcia były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia. Uśmiech i zadowolenie nie znikało z twarzy uczniów.     

 

 

            

 

  

Spotkanie Wielkanocne

 

   Zgodnie z tradycją, w ostatnią przedświąteczną środę - 28 kwietnia, w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste Spotkanie Wielkanocne. W przygotowanie spotkania włączyła się cała społeczność szkolna. Posiłek składał się z wielu tradycyjnych potraw.

   W części widowiskowej nasi młodzi artyści przypominali dawne i współczesne zwyczaje wielkanocne. Przedstawili też symbolikę poszczególnych produktów wkładanych do koszyka na święconkę. Najwięcej uśmiechu na twarzach wywołał symboliczny Śmigus-Dyngus.

Uroczystość szkolnego Wielkanocnego Spotkania zorganizowali: pani Agnieszka Antoniuk, pan Adam Gałczyński i pan Jerzy Zglejszewski we współpracy z nauczycielami i wychowawcami ośrodka.

 

                  

 

 

VI KONKURS O TYTUŁ

SZKOLNEGO MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA

25 kwietnia 2018 r.

 

   Konkurs o tytuł Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia odbył się w SOSW w Firleju po raz szósty. Organizatorką i prowadzącą ten konkurs była nauczycielka matematyki- Elżbieta Jędrzejewska. W konkursie wzięło udział 10 uczniów ze Szkoły Branżowej- kucharz i cukiernik, gimnazjum a i kl. VI a, którzy zakwalifikowali się do niego w drodze wcześniejszych eliminacji  przeprowadzonych w poszczególnych klasach różnych typów szkół przez nauczyciela matematyki- Elżbietę Jędrzejewską.

Celem konkursu było:

 •      Popularyzowanie wiedzy matematycznej wśród uczniów.
 •      Inspirowanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych.
 •      Mobilizowanie uczniów do nauki tabliczki mnożenia.
 •      Ukazanie przydatności tabliczki mnożenia w sytuacjach realistycznych z życia codziennego.
 •      Podnoszenie poziomu stosowanej wiedzy matematycznej.
 •      Uczenie ambicji i zdrowej rywalizacji.

   Najpierw uczniowie zostali zapoznani  z regulaminem konkursowym, a potem przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych. Pracowali w skupieniu. Wyniki zostały podliczone przez komisję, która ogłosiła końcową punktację. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody i zapozowali do pamiątkowego zdjęcia.

 

   W konkursie każdy z uczestników mógł uzyskać maksymalną liczbę 37 punktów.

 

Wyniki Konkursu:

I miejsce – Iwona Całuch  kl. II cukiernik 37 pkt. – SZKOLNY MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

II miejsce – Adrian Anasiewicz  kl. II gimnazjum 36 pkt. – I SZKOLNY WICEMISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

III miejsce – Katarzyna Głos kl. II kucharz 35 pkt. – II SZKOLNY WICEMISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

IV miejsce- Maciej Więch kl. III cukiernik- 31 pkt.

V miejsce- Patrycja Furtak  – kl. III kucharz 27 pkt.

VI miejsce- Alicja Florek-kl. III gimnazjum i Artur Łaszcz kl. I cukiernik – po 25  pkt.

VII miejsce – Bartłomiej Sławecki – kl. II cukiernik – 24 pkt.

VIII miejsce – Paulina Florek – kl. VI SP i Patryk Stawinoga – kl. II kucharz – po 21 pkt.

 

 

 

WYCIECZKA DO „ PIKNIK BAR” W FIRLEJU

 

   19 kwietnia 2018r. uczniowie Szkoły Branżowej kucharz i cukiernik uczestniczyli w wycieczce do zakładu gastronomicznego „ PIKNIK BAR” w Firleju. Wycieczka ta miała charakter przedmiotowy, związany z kształceniem zawodowym.

   Młodzież  zwiedziła wnętrze lokalu, została zapoznana z jego wyposażeniem i przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń oraz urządzeń do przygotowywania dań barowych, a także asortymentem serwowanych potraw spożywanych na miejscu i sprzedawanych na wynos lub zamawianych z dostawą pod wskazany adres. Uczniowie poznali specyfikę pracy w barze oraz zakres obowiązków pracowników. Mieli możliwość obserwowania procesu technologicznego – przygotowywanie pizzy „ od ciasta po gotowy produkt” oraz sałatek.

   Uzyskali informacje pomocne w zakresie planowania dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

   Uczniowie byli zainteresowani miejscem i tematem wycieczki, czemu dali wyraz angażując się w rozmowę z personelem. Na zakończenie wycieczki zostali poczęstowani przez właścicieli Piknik Baru  różnego rodzaju pysznymi pizzami oraz frytkami w ramach promocji.

   Po podziękowaniu za poczęstunek, obsługę oraz przewodnictwo po lokalu gastronomicznym wrócili wraz z opiekunami p. Elżbietą Jędrzejewską, p. Martą Góźdź i p. Violettą Szymańską do szkoły.

 

 

Warsztaty kulinarne

 

   W słoneczny poniedziałek 16 kwietnia uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju odwiedzili Akademię Kulinarną Portofino w Lublinie, gdzie wspólnie ze znaną polską restauratorką udowodnili, że gotowanie to wspaniała przygoda i radość tworzenia! Nauka przez zabawę w domowej atmosferze, pod okiem profesjonalnych szefów kuchni, wprowadziła dzieci w zaczarowany świat smaków!

   Warsztaty kulinarne polegały na kilkugodzinnej zabawie w kuchni i zaaranżowanej dla dzieci pracowni. Przygodę z gotowaniem rozpoczęliśmy od Śniadania Mistrzów. Z niewielką pomocą Cheffa Portofino dzieci przygotowały pancake’owe szaszłyki z owocami oraz kolorowe lemoniady. Następnie poznaliśmy smaki i zapachy pochodzące z najdalszych zakątków świata. Pora obiadowa była okazją, by poznać tajniki produkcji domowego makaronu. Własnoręcznie wykonany posiłek sprawił, że nawet szkolny niejadek z apetytem zjadł swoją porcję makaronu. Naszą kulinarną przygodę zakończyliśmy wycieczką do prawdziwej fabryki lodów, w której obserwowaliśmy produkcję lodów o smaku Kinder Jajka.

   Wesołe warsztaty kulinarne w kuchni Portofino podsumowaliśmy radosnym spotkaniem z szefem kuchni, który z dumą dokonał symbolicznego pasowania na Małego Cheffa Portofino.

 

                   

 

 

Szkolny Konkurs Literacko – Plastyczny

o Twórczości Kornela Makuszyńskiego

 

   W dniu 20 marca 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Literacko – Plastyczny. Udział w konkursie wzięło 16  uczniów. Każdy uczestnik wykonał pracę plastyczną  następnie przystąpił do rozwiązania quizu na temat „ Ciekawostki z życia pisarza” i ułożył puzzle „ Przygody Koziołka Matołka”.

   Zwycięzcami konkursu zostali: Paulina Florek,  Sebastian Nowakowski i Adrian Anasiewicz. Wyróżnienie zdobyli: Alicja Florek, Anna Zielonka, Magdalena Zwolińska i Dariusz Winiarski. Laureaci zostali nagrodzeni książkami i wielkanocnymi upominkami.

 

             

 

 

Kiermasz Wielkanocny

 

   Zgodnie z wieloletnią tradycją dnia 18 marca 2018r, przy klasztorze Ojców Kapucynów w Lubartowie odbył się Kiermasz ozdób Wielkanocnych.
   Organizatorami kiermaszu byli wychowawcy i nauczyciele oraz wychowankowie z naszego ośrodka. Uczniowie pod okiem nauczycieli wykonali ozdoby świąteczne, które cieszyły się powodzeniem wśród ludzi dobrego serca.

 

                     

 

 

Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza – 12-18 marca 2018 r.

 

   W bieżącym roku szkolnym Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy włączył się po raz pierwszy w akcję Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) we współpracy z Ministerstwem Finansów międzynarodowej akcji Global Money Week (GMW) – Światowy Tydzień Pieniądza – 12-18 marca 2018 r.

   UKNF po raz czwarty podjął się roli koordynatora inicjatywy na poziomie krajowym. Akcja GMW, której inicjatorem i koordynatorem jest Child & Youth Finance International (CYFI), zyskała poparcie m.in. Komisji Europejskiej, The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) oraz Parlamentu Europejskiego.

   Warunkiem uczestnictwa w akcji było zaplanowanie oraz realizacja działania nawiązującego do hasła „Pieniądze się liczą”.

   W ramach Global Money Week wychowankowie naszej szkoły brali udział w zajęciach wychowawczych na temat ważnej roli finansów w życiu codziennym oraz w konkursie plastycznym „Zaprojektuj monetę lub banknot według własnego pomysłu”.

 

Wyniki konkursu plastycznego:

   I miejsce – Winiarski Dariusz

  II miejsce – Komsta Edyta                                    

III miejsce – Anasiewicz Adrian

Gratulujemy!

   W Światowym Tygodniu Pieniądza nie zabrakło również akcji związanej z zarabianiem. Tradycyjnie uczniowie brali udział w plastycznych zajęciach świetlicowych, na których tworzyli przepiękne dekoracje i ozdoby świąteczne, które sprzedawano później na Kiermaszu Wielkanocnym.

 

   Za rok kolejna edycja, w którą z pewnością chętnie się zaangażujemy!

 

 

                     

 

 

Akcja wspomagamy schronisko

 

     SOSW w Firleju pomagał i wspierał schronisko w Nowodworze. Pracownicy ośrodka wraz z wychowankami zebrali karmę dla zwierząt, którą dostarczyli do schroniska. Akcja miała na celu uwrażliwiać młodzież na los bezdomnych zwierząt.

Pomagamy to szlachetny gest.

 

          

 

 

Konkurs Kolęd i Pastorałek w Bystrzycy - styczeń

 

            

 

 

Zabawa choinkowa

 

             

 

          

 

 

Spotkanie ze strażakiem w SOSW w Firleju 23.01.2018

 

         

 

 

Warsztaty dla dziewcząt Tajemnice Dojrzewania 11 i 15.01.2018

 

       

 

 

Wigilia 2017

 

               

 

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2017 12 09 zorganizowany przez wychowanków i nauczycieli z SOSW w Firleju

 

            

 

 

XIII Szkolny Turniej Matematyczny

 

   29 listopada 2017 r. odbył się XIII Szkolny Turniej Matematyczny. Organizatorką i prowadzącą ten konkurs była nauczycielka matematyki- Elżbieta Jędrzejewska. W konkursie wzięło udział 18 uczniów: z zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku kucharz oraz cukiernik, gimnazjum A i  szkoły podstawowej: kl. IV, V, VI A podzielonych na 4 mieszane drużyny składające się z reprezentantów poszczególnych szkół.

   Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy matematycznej wśród uczniów, ukazanie jej przydatności w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez ciekawe formy zabawowe, często z wykorzystaniem różnych rekwizytów, integrowanie uczniów w celu podejmowania zgodnej i efektywnej współpracy, wyzwalanie ambicji , solidarności grupowej i zdrowej rywalizacji.

   Zostało przeprowadzonych 10 różnego rodzaju zadań konkursowych. Za każde z nich drużyna otrzymywała określoną liczbę punktów, które zapisywano na bieżąco na tablicy punktacji. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury złożone z nauczycieli: p. Agnieszki Świderskiej, p. Renaty Trąbki i p. Jerzego Zglejszewskiego.

   Po podliczeniu punktów zostały ogłoszone wyniki konkursu. Wręczono uczniom pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody. Laureaci konkursu otrzymali również bardzo dobre i dobre oceny z matematyki za aktywny udział w turnieju i miejsce „ na podium”.

   A oto szczegółowe wyniki  XIII Szkolnego Turnieju Matematycznego:

I miejsce – 21 punktów : drużyna w składzie: Tomasz Blicharz - kl. III gimnazjum, Maciej Więch – kl. III ZSZ cukiernik, Bartłomiej Sławecki – kl. II ZSZ cukiernik, Kamil Budzyński – kl. III  ZSZ kucharz

 II miejsce – 20 punktów: drużyna w składzie: Paulina Florek – kl. VI , Sebastian Nowakowski – kl. VI,  Alicja Florek – kl. III gimnazjum, Martyna Woźniak – kl. II ZSZ kucharz

 III miejsce – 17 punktów: drużyna w składzie :Dominik Szczepanik – kl. V, Patryk Wójtowicz – kl. III gimnazjum, Dariusz Winiarski – kl. III gimnazjum, Patryk Stawinoga – kl. II ZSZ kucharz, Michał Pietrzycki – kl. II ZSZ kucharz

IV miejsce – 15 punktów: drużyna w składzie: Hubert Piądłowski – kl. IV, Dominik Wójcik – kl. IV, Karol Jaworski – kl. II gimnazjum, Katarzyna Głos – kl. II ZSZ kucharz, Patrycja Furtak – kl.III ZSZ kucharz

Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym na jubileuszowym XV Szkolnym Turnieju Matematycznym!

 

         

 

 

„Sportowo to zdrowo” po raz siódmy!

 

   28 listopada 2017 roku odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju cykliczna impreza rekreacyjno-sportowa p.t.: „Sportowo to zdrowo”. Tradycyjnie adresatami imprezy byli najmłodsi uczniowie z OET w Firleju  oraz ich rówieśnicy z Baczkowa i Dęblina. Głównym celem imprezy była integracja poprzez sport i wspólną zabawę.

   Rywalizacja sportowa poprzedzona została muzyczną integracją. W programie imprezy nie zabrakło również gier sprawnościowych które sprawdzały zwinność, zręczność a niekiedy nawet….. łut szczęścia.

   Część warsztatowa imprezy w tym roku poświęcona była umiejętności kulturalnego kibicowania.

   Zwieńczeniem imprezy było wspólne biesiadowanie oraz złote medale i atrakcyjne upominki. Kolejna impreza z cyklu „Sportowo to zdrowo już za rok.

 

               

 

 

Andrzejki 2017

   

   Zabawa Andrzejkowa to jedna z najbardziej lubianych przez uczniów imprez szkolnych. Spotkanie andrzejkowe pod hasłem „Wieczór wróżb, czarów i tajemniczych zaklęć“ odbyło się 23 listopada 2017 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju. Tego dnia oprócz tradycyjnej zabawy tanecznej na wychowanków czekało mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Wieczór rozpoczął się krótką pogadanką na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych. Część wstępna zachęciła uczniów do wzięcia udziału w zabawach, dzięki którym mieli oni szansę poznać swój przyszły zawód czy imię wybranki/wybranka serca. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego lania wosku oraz „ustawiania butów". Dla odważnych przygotowano lekcje Zumby oraz tańców latynoamerykańskich. W przerwach uczniowie próbowali słodkości przygotowanych przez nauczycieli. Oprawę muzyczną zorganizowali nasi wychowankowie. Dyskotekowe rytmy porwały do tańca nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również obecnych na sali rodziców.

 

             

 

 

          

 

 

Uroczystość pasowania na ucznia

 

   Dnia 13 listopada 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju odbyła się uroczystość pasowania na ucznia, najmłodszego wychowanka naszej szkoły – Bartosza Panka.

   W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wszyscy uczniowie Pierwszego Oddziału Edukacyjno – Terapeutycznego.  Dzieci przez dwa miesiące ćwiczyły układ choreograficzny do utworu Johanna Strausa- Wiedeńska Krew, by w dniu ślubowania zaprezentować publiczności swoje umiejętności. Następnie maluchy pochwaliły się pięknym śpiewem oraz umiejętnością recytowania z pamięci wierszyków okolicznościowych. Punktem kulminacyjnym występu było ślubowanie, podczas którego przyjęty do społeczności szkolnej uczeń, przyrzekał pilnie się uczyć oraz dawać powodu do dumy swoim rodzicom i nauczycielom. Publiczność doceniła małych artystów, nagradzając ich gromkimi brawami. Pierwszoklasista otrzymał od wychowawczyni miły upominek oraz szanse na wspólną fotografię z rodzicami i kolegami z klasy. Następnie uczniowie wrócili do klasy, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek i wspólna zabawa.

 

                

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

   Dnia 09 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

   Program artystyczny przygotowany został przez uczniów: szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej pod kierunkiem pani Mirosławy Szyszka i pani Wioletty Szymańskiej. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno - muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

 

         

  

 

 

 „Spotkajmy się” - IX Międzyszkolny Przegląd Twórczości Artystycznej

 

   Dnia  25  października uczniowie naszej szkoły w składzie: Oktawia Wyrzykowska, Katarzyna Głos, Bartłomiej Sławecki, Michał Pietrzycki oraz Patrycja Furtak pod opieką  p. Marzanny Milczek oraz p. Waldemara Białka reprezentowali naszą szkołę w IX Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej  „Spotkajmy się”  organizowanym  przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Miedzyrzecu Podlaskim.

   Uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty taneczne, recytatorskie oraz wokalne. Impreza była również ważnym spotkaniem integracyjnym dla uczniów wszystkich szkół, podczas której nawiązało się wiele różnych znajomości. Uczestnicy imprezy zostali nagrodzeni dyplomem, statuetką oraz upominkiem. Wszyscy uczestnicy chętnie bawili się podczas występu zespołu muzycznego z Radzynia Podlaskiego. Dziękujemy za zaproszenie i fajną zabawę. 

 

                   

 

 

Jubileuszowe Mistrzostwa w Firleju!

 

   24  października 2017r. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju był gospodarzem Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Warcabach Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem”.

 

   Dziesiąty, jubileuszowy turniej był rekordowy pod każdym względem. Do rywalizacji sportowej przystąpiło 12 szkół i placówek województwa lubelskiego: Baczków, Bystrzyca, Dęblin, Hrubieszów, Karczmiska, Lublin, Łuków, Puławy, Radzyń Podlaski, Świdnik, Zamość i Firlej.

 

   70 zawodników w dziewięciu 10-minutowych turach rozegrało w sumie  324 partie warcabowe. Wyłoniono indywidualnych i drużynowych mistrzów gry w warcaby w dwóch kategoriach wiekowych. Rozdano dwa komplety pucharów i medali, wiele dyplomów. Było podium dla Firleja, a jakże! I jak na urodziny przystało - okazały tort, a nawet dwa torty, by nie zabrakło słodkości dla żadnego warcabisty.

 

   Zaś sportowych emocji nikt nie zliczy……..

 

   W drodze ku kolejnej dziesiątce mistrzostw, My w Firleju, uznajemy wyższość  warcab nad szachami (!) zupełnie jak Emanuel Lasker, 27- krotny mistrz w szachach, który powiedział „Warcaby są matką szachów i to matką godną szacunku”.

 

                   

 

                 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej 

 

 

...Podczas lekcji w szkolnych murach,

   Dostarczano cennych wzorów

   Uczciwości i honoru.

   Bo to dobry przykład, który

   Jak wiadomo idzie z góry...

 

   13 października w naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na początku był występ uczniów, którzy wierszem, piosenką a na koniec własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami podziękowali nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji i obsługi za serce i trud włożony w ich wychowanie i nauczanie. Za to, że po prostu są...

   Następnie głos zabrała pani Dyrektor. Odczytała listy z życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz nagrodziła wyróżniających się pracowników życząc wszystkim dalszych sukcesów w pracy.

 

         

 

 

Święto Chleba

 

   Dnia 16 października 2017r. z okazji „Święta Chleba” uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mogli obserwować jak powstaje chleb w jednej z pobliskich piekarni. Proces wypieku chleba uczniowie obserwowali z uwagą a najbardziej zainteresowało ich wkładanie chleba do pieca, wyrób bułki kajzerki, no i oczywiście pomieszczenie w którym odbywała się produkcja ciast i ciasteczek. Wszyscy uczniowie mogli spróbować jeszcze cieplutkich rogalików z ciasta półfrancuskiego, chrupiących ciasteczek maszynkowych. Oczywiście, musieliśmy też zobaczyć, gdzie możemy zakupić produkty piekarnicze, dlatego też odwiedziliśmy sklep samoobsługowy Kaufland, gdzie największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z ciastami oraz wypiekami a uczniowie mogli samodzielnie dokonać zakupu wybranych produktów. Wycieczka bardzo podobała się uczniom a ciasteczek, które otrzymaliśmy w prezencie mogli spróbować wszyscy uczniowie przy wspólnej  herbatce.

   Organizatorzy wycieczki pani Marzanna Milczek oraz pan Grzegorz Parol już planują następny wyjazd, ale to dopiero za rok…..

 

         

 

 

Wycieczka do fabryki bombek

w Nowej Dębie w dniu 09 października 2017r.

 

    W dniu 09 października 2017r.  została zorganizowana wycieczka do fabryki bombek w Nowej Dębie. W wycieczce wzięło udział 40 uczniów chętnych ze wszystkich klas i 9 opiekunów.
   Wycieczka miała na celu zwiedzenie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Podczas trwania wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się długim, szklanym rurkom, z których wydmuchują się kule różnej wielkości.
   Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je we wrzącej wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W dalszym etapie wycieczki bombki dostają się do pomieszczenia, w którym panie zajmują się zdobieniem kul, gdzie powstają prawdziwe arcydzieła. Dzieci przyglądały się pracy  pań i były pod dużym wrażeniem.
   
   Na końcu zwiedzania, dzieci trafiły do pomieszczenia, które przypominało pokój z bajki. Cały wypełniony był prawdziwymi dziełami sztuki. Były to unikatowe egzemplarze bombek. Po zwiedzeniu fabryki, każde z dzieci otrzymało bombkę choinkową z własnym imieniem.

   Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów. Ostatnim punktem programu był obiad w restauracji „ Jorgula” w Nowej Dębie. Po zjedzeniu pysznego obiadu udaliśmy się w drogę powrotną do ośrodka. Na miejsce dotarliśmy na godzinę 18-tą.  Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt. 

 

            

 

 

Bezpieczna droga do szkoły

 

   Dnia 5 października 2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym odbyło się spotkanie z policjantem asp. szt. Panem Grzegorzem Mazusiem, z Komendy Miejskiej Policji w Lubartowie. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo na drodze i w szkole. Policjant rozmawiał z uczniami I, II, III, IV, V OET o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze do szkoły, a także o bezpieczeństwie w domu, szkole oraz w sieci. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Został wyświetlony również film „Bezpieczny Puchatek”.

   Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zostało uwieńczone niespodziankami dla wszystkich jego uczestników. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. 

                                                                           Psycholog szkolny: mgr Agnieszka Targońska

 

         

 

 

Scena Zbliża 2017

 

   28 września 2017 uczestniczyliśmy w imprezie integracyjno – kulturalnej pod nazwą  "Scena Zbliża 2017" organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim. Nasi uczniowie zaprezentowali tam swoje talenty. Magdalena Zwolińska wykonała taniec do piosenki  pt. „Gangnam style”, natomiast Artur Łaszcz i Natalia Najda zaprezentowali swoje zdolności aktorskie w  skeczu pt. „Na skoczni”. Zespoły wystąpiły pod okiem swojej opiekunki pani Marzanny Milczek. Spotkanie było również okazją do wspólnej zabawy przy muzyce oraz wymiany doświadczeń. Bardzo fajnie bawiliśmy się w Ostrowie, dlatego mamy nadzieję, że spotkamy się za rok. Oto foto relacja z imprezy:

 

             

 

 

Europejski Tydzień Sportu w Firleju!

 

   I znów europejsko, sportowo i lekkoatletycznie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Firleju. Nasza placówka po raz drugi przystąpiła do Europejskiego Tygodnia Sportu. 

   ETS jest propozycją  Komisji Europejskiej, która ma na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. 

Organizując zawody lekkoatletyczne w dniach 23-30 września  OSW Firlej stał się  częścią ogólnoeuropejskiego projektu i na stałe dołączył do Organizatorów Europejskiego Tygodnia Sportu. 

   Nasi lekkoatleci tradycyjnie rywalizowali w biegu na 60 i 100 m, w skoku w dal i w rzucie piłeczką palantową. Do dzielnych uczniów tym razem dołączyli odważni pedagodzy. Za sportową postawę i piękne współzawodnictwo  wszyscy otrzymali atrakcyjne gadżety ufundowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki 

   Bądźmy aktywni !  #Be Active!

 

                

  

30 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego w Firleju

 

   13 czerwca 2017 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy obchodził jubileusz 30– lecia, który odbył się w gościnnych progach naszej pięknie położonej placówki.

   Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Firleju, odprawiona w intencji byłych i obecnych uczniów i pracowników. Galę jubileuszową oficjalnie otworzyła Dyrektor Helena Chadaj witając serdecznie wszystkich zebranych gości. Wśród nich powitała przedstawiciela Marszałka Województwa Lubelskiego, przedstawiciela Lubelskiego Kuratora Oświaty, władze powiatu ze Starostą, Wicestarostą i Kierownikiem Wydziału Oświaty i Sportu, Wójta Gminy Firlej, obecnych radnych powiatowych, dyrektorów szkół i placówek oświatowych z powiatu lubartowskiego,  dyrektorów placówek kształcenia specjalnego z województwa lubelskiego oraz osoby, które przez lata współpracowały z ośrodkiem, pracowników, emerytów, uczniów i rodziców.

   Jubileusz był nie tylko dobrą okazją do przedstawienia historii i współczesności szkolnictwa specjalnego w Firleju, ale także do zaprezentowania się uczniów naszej placówki. Goście obejrzeli przedstawienie teatralne, popisy wokalne oraz występ gry na akordeonie. Mieli też okazję do oglądania okolicznościowych wystaw prac uczniowskich oraz zwiedzania obiektów SOSW, w tym pomieszczeń szkolnych, pomieszczeń internatu, sali do zajęć integracji sensorycznej, sali doświadczania świata, pracowni i gabinetów do zajęć specjalistycznych.

  Dyrektor Helena Chadaj złożyła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się swoją pracą do rozwoju placówki, szczególnie zaś wyróżniła tych nauczycieli i pracowników, którzy w SOSW pracują więcej niż 25 lat. 

 

                   

 

                     

 

                  

 

                  

 

                  

 

 

VII PLENEROWY PRZEGLĄD TEATRALNY „NAD JEZIOREM FIRLEJ”

 

   Dnia 08 czerwca po raz siódmy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Firleju odbył się Plenerowy Przegląd Teatralny „Nad jeziorem Firlej”.  Imprezę honorowym patronatem  objęli Lubelski Kurator Oświaty, pani Teresa Misiuk oraz Starosta Lubartowski, pan Fryderyk Puła.  Projekt uzyskał finansowe wsparcie obu tych instytucji.  Organizatorami przeglądu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Firleju i Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Firleju – „Wodnik Szuwarek”.

   Na scenie konkursu swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie i wychowankowie szkół oraz placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa lubelskiego. Jury w składzie: Urszula Bednarczyk, Alina Karabowicz i Kamila Chadaj najwyżej oceniło spektakle: „Wilk i zając na olimpiadzie w Moskwie” przygotowany przez Grupę Teatralną „Promyk”  ze  Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Puławach, „Bajkę   o rybaku i złotej rybce” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Bajka” z Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej, „Jasia i Małgosię” w wykonaniu Teatru „Wesołe Skrzaty” z SOSW z Dęblina, przedstawienie „Baron cygański” zaprezentowane przez Teatr „Azumi” z SOSW w Dorohusku, wyróżniono też Teatr „Melpomelę” z SOSW w Hrubieszowie za spektakl „Królewna Śnieżka”.

   Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Muzyka i plastyka w teatrze”, które prowadzili wolontariusze ze Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Firleju „Wodnik Szuwarek” oraz bracia Mikołaj i Michał Myczkowscy z Pracowni Artystycznej „Pablo” w Dąbrówce. Na rzecz ośrodka zorganizowano również licytację prac „Artyści Dzieciom”, z której dochód w wysokości 1160,00 zł zostanie przekazany na dofinansowanie zakupu sprzętu do rehabilitacji wychowanków SOSW w Firleju. Prace na licytację przekazali artyści – amatorzy związani z jarmarkiem holeńskim , który odbywa się corocznie pod koniec lipca w miejscowości Hola (gm. Stary Brus , powiat włodawski).

   Na scenie ustawionej  przed ośrodkiem w Firleju  pojawili się młodzi, zdolni, pełni energii ludzie , którzy poprzez sztukę przekazali publiczności swoją wizję świata, swoją wrażliwość oraz marzenia. Wszystkie spektakle gromko oklaskiwała zgromadzona publiczność. Pogoda dopisała. Niepełnosprawni aktorzy deklarowali, że za rok przyjadą do Firleja z nowymi pomysłami i będą doskonale się bawić. Przegląd miał przyjemność gościć pana Krzysztofa Krupę, kierownika Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatu Lubartowskiego.

 

            

 

            

 

 

Święto Rodziny w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju

 

   W dniu 2 czerwca 2017 r. społeczność Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju, obchodziła V szkolne Święto Rodziny, na które przybyli rodzice, rodzeństwo i krewni naszych uczniów.

   Pani dyrektor Helena Chadaj serdecznie powitała licznie przybyłych gości i zaprosiła do wspólnej rodzinnej zabawy.

   Uczniowie w podziękowaniu za miłość i poświęcenie zaprezentowali rodzicom okolicznościową część artystyczną, inscenizację wiersza pt. ,,Dwie mamy” oraz przedstawienie teatralne pt. ,,Brzydkie kaczątko”. Następnie obdarowali rodziców i opiekunów własnoręcznie przygotowanymi przez siebie upominkami. Uczty duchowej dopełniła prezentacja okolicznościowej wystawy prac plastycznych naszych uczniów pt. ,,Moja Rodzina” oraz ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród autorom prac. Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Majcher, drugie Mateusz Ostapowicz, a trzecie Kacper Kowalczyk. Tradycyjnym upominkiem dla rodziców był słodki poczęstunek z ciast, ciastek i ciasteczek przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli.

   Po części artystycznej i degustacji ciast przyszedł czas na rodzinne zabawy i rekreację na placu szkolnym w otoczeniu jeziora i sosnowego lasu. Wśród atrakcji były warsztaty plastyczne, gdzie można było oprawić zdjęcia wykonane w fotobudce, wata cukrowa i lody oraz cieszące się dużym powodzeniem zabawy integracyjne i konkurencje z przyborami.

   Na zakończenie wszyscy posilili się smacznym bigosem, podziękowali sobie za wspólną zabawę i wyrazili nadzieję, że za rok znów się spotkamy na kolejnych szkolnych obchodach Święta Rodziny.

   Serdeczne podziękowania za hojność składamy sponsorom: Zarządowi Powiatowego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Lubartowie, Zarządowi Solbet Lubartów S.A., firmie STELLA PACK S.A. z Lubartowa, Zakładowi Obsługi Biur TECH z Lubartowa oraz sklepowi z artykułami papierniczymi i zabawkami ,,u WIKTORA” z siedzibą w Lubartowie.

   Uroczystość szkolnego Święta Rodziny zorganizowały panie: Agnieszka Chmielewska, Agnieszka Panek, Agnieszka Targońska i Katarzyna Szymkiewicz we współpracy z nauczycielami i wychowawcami ośrodka.

 

                     

 

                      

 

                     

 

                  

 

            

 

 

 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Białegostoku odbytej w dniu 17 maja 2017r.

 

   W dniu 17 maja 2017r. uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju  uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku. Wzięły w niej udział chętni uczniowie ze wszystkich klas i szkół. Celem wyjazdu była integracja uczniów oraz poznanie zabytków stolicy Podlasia.

Program wycieczki zawierał:

 • wizytę w Pałacu Branickich
 • zwiedzanie ZOO
 • zwiedzanie Opery i Filharmonii Podlaskiej
 • obiad
 • spacer przez Stare Miasto
 • zwiedzanie wyjątkowej cerkwi HAGI SOFIA

      W Pałacu Branickich pani przewodnik opowiedziała nam o historii pałacu oraz nawiązała do ciekawych miejsc w Białymstoku. Najbardziej zafascynowały nas piękne ogrody należące do zespołu pałacowego. W pałacu zaskakujące było to, że mogliśmy dotykać eksponatów. Następnie pojechaliśmy do ZOO. Pogoda dopisywała i zwierzęta korzystały z kąpieli słonecznej, tak, że mogliśmy podziwiać je z bliska. Najbardziej urzekający swoją urodą był niedźwiedź brunatny, który zachowywał się tak, jakby pozował do zdjęcia. Nie mniej ciekawe były wilki, irbisy i śnieżno-biała sowa. Po zwiedzeniu Ogrodu Zoologicznego udaliśmy się do Podlaskiej Opery i Filharmonii. Z bliska mogliśmy podziwiać ten piękny, nowoczesny budynek. Kolejnym etapem i bardzo oczekiwanym przez wszystkich był obiad w restauracji Esperanto Cafe, która mieściła się w sercu białostockiego rynku

    Z przyjemnością zjedliśmy smaczny obiad, a później była przerwa na lody. Po przerwie udaliśmy się do autokaru i razem z panią przewodnik pojechaliśmy do cerkwi Hagi Sofia. Na miejscu czekał na nas prawosławny ksiądz, który opowiadał historię powstania cerkwi oraz przybliżył obrzędy wiary prawosławnej. W świątyni mogliśmy obserwować malowidła na ścianach i suficie, które były niezwykle ciekawe. Dostaliśmy również drobne upominki, które będą nam przypominały o tej fascynującej wizycie.

  Około godziny 17.15 pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do ośrodka. Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Wizyta w cerkwi była pouczająca i interesująca, a pobyt w Pałacu Branickich wywarł na nas ogromne wrażenie. Na miejsce dotarliśmy na godzinę 21.00

 

 

 Patriotycznie w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju

 

   28 kwietnia 2017 r. w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Firleju odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

   Lekcję historii w świątecznej oprawie zaprezentowali kolegom: Patrycja Furtak, Katarzyna Głos, Paulina Florek, Tomasz Sidor, Emilia Białek, Bartłomiej Broniek, Alicja Florek, Michał Pietrzycki, Dominik Szczepanik, Magdalena Zwolińska i Mateusz Ostapowicz. Prezentowane przez nich wiersze i pieśni patriotyczne wprowadziły społeczność szkolną w świąteczny i podniosły nastrój. Na zakończenie, wpatrując się w barwy narodowe, wszyscy z dumą zaśpiewali hymn państwowy. Pani dyrektor Helena Chadaj podziękowała uczniom za piękną lekcję historii i podkreśliła jak ważna w budowaniu przyszłości narodu jest znajomość jego przeszłości.

 

   Scenariusz apelu opracowała i uczniów przygotowała – p. Agnieszka Chmielewska, nad oprawą muzyczną czuwał – p. Waldemar Białek, dekorację okolicznościową wykonali uczniowie pod kierunkiem p. Renaty Grzeszczak, a zdjęcia wykonał p. Grzegorz Parol.

 

 Poranek Wielkanocny

   Zgodnie z tradycją w środowy poranek 12 kwietnia w naszym ośrodku odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. W przygotowanie spotkania włączyła się cała społeczność szkolna. Posiłek składał się z wielu tradycyjnych potraw.

   W części widowiskowej nasi młodzi artyści przypominali dawne i współczesne zwyczaje wielkanocne. Radosne świąteczne piosenki, które łatwo wpadały w ucho doskonale sprawdzą się podczas wiosennych porządków.

 

Wielkanocne Warsztaty Plastyczne

   Organizatorzy: Renata Grzeszczak, Agnieszka Świderska

 

   W dniu 11 kwietnia 2017r. w SOSW w Firleju odbyły się Wielkanocne Warsztaty Plastyczne pod hasłem ,,Wielkanocna pisanka”.

   Podczas warsztatów dzieci i młodzież tworzyły piękne prace wykorzystując różnorodne techniki plastyczne /,,malowanie plasteliną’’, technika decoupage, ,,ażurowa wyklejanka”, tworzenie kompozycji płaskich z gotowych elementów dekoracyjnych/.

   Wszystkie prace wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą pisankę.

I miejsce zajęła Sylwia Wylotek

II miejsce zajął Bartek Stelmach

III miejsce zajęła Anna Zielonka

   Wyróżnienia: Natalia Najda, Sebastian Nowakowski, Martyna Woźniak, Patryk Wójtowicz, Dominik Szczepanik, Alicja Florek, Łukasz Majcher.

   Uczniowie zostali nagrodzeni za najpiękniejsze i wyróżnione prace, pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

  Wszystkie prace zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie wiosenno- wielkanocnej.

 

Konkurs zawodowy „Wypieki Wielkanocne”

   W dniu 6 kwietnia 2017 roku w naszym Ośrodku odbyła się VI edycja konkursu „Wypieki Wielkanocne”.

  W konkursie wzięło udział 13 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej. Głównym kryterium oceny był smak, wygląd i sposób podania oraz poprawność techniki sporządzania wypieków.

   Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali dyplomy
i nagrody rzeczowe:

I miejsce – Katarzyna Zielonka, klasa II ZSZ „cukiernik”
II miejsce – Katarzyna Głos, klasa I ZSZ „kucharz”
III miejsce – Anna Florek i Ewelina Florek, klasa III ZSZ „kucharz”

   Gratulujemy laureatom, a innych  zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

 

Coroczny kiermasz Wielkanocny

   Zgodnie z wieloletnią tradycją, w dniu 2 kwietnia 2017r.odbył się kiermasz Wielkanocnych Ozdób Świątecznych, w gościnnych progach Klasztoru Ojców Kapucynów Lubartowie

 Ozdoby przygotowali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Firleju pod opieką Nauczycieli i Wychowawców. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu są przeznaczone na potrzeby wychowanków np. nagrody, konkursy, wycieczki oraz pomoce dydaktyczne.

Dziękujemy Wszystkim, którzy brali udział w naszej akcji.

Nauczyciele i Wychowawcy SOSW w Firleju.

 

Odlotowa Wycieczka VIP-ów z SOSW w Firleju

   14 marca  2017 roku  nieoczekiwanie po burym początku tygodnia zaświeciło piękne słońce. Tego dnia blisko 60 osobowa grupa  z SOSW Firlej wyruszyła na szlak turystyczny. Naszym celem był Stadion Arena Lublin  oraz Port Lotniczy w Świdniku.

   Przepiękny obiekt sportowy jakim jest Arena Lublin natychmiast wzbudził nasz zachwyt. Zostaliśmy tam potraktowani wyjątkowo niczym  Very Important Persons.

   W  towarzystwie przewodnika oglądaliśmy najważniejsze miejsca stadionu,  niedostępne na co dzień m.in.: Trybunę Prasowa, Strefę VIP, Lożę Prezydencką, salę konferencyjną, szatnie, ławki rezerwowych. Wpatrzeni w zieleń murawy boiska sprawdziliśmy umiejętność dopingu. ( Dla nas zawsze wygrywa POLSKA!!!!)

   Wstąpiliśmy również do Centrum Historii Sportu gdzie przez chwile oddychaliśmy historią lubelskiego współzawodnictwa i  triumfu.

   Po emocjonujących sportowych przeżyciach, w towarzystwie przewodnika – pasjonata lotnictwa, udaliśmy się w kierunku Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Tam  na żywo oglądaliśmy lądowanie samolotu linii Wizz Air. Zaś  z  okien autokaru poznaliśmy rozległą  infrastrukturę lotniska.

   Dopełnieniem wizyty na lotnisku było zwiedzanie terminalu (hali przylotów i odlotów, miejsca ważenia i nadawania bagaży) oraz ….myśl która zakiełkowała chyba we wszystkich głowach – lecimy do Londynu!

   Zmęczeni ale bardzo zadowoleni  wróciliśmy do Firleja, tam też mamy odlotowo!  Sprawdzicie? Zapraszamy: ul. Choiny 7!

   Serdecznie dziękujemy  firmom: „Zakład Handlu Materiałami Budowlanymi i OpałemAndrzej Kozak”oraz  „TECHMLEK Spółka JawnaL.Mitura J.Drągowski” za to, że nasza piękna wycieczka miała równie piękną oprawę. 

 

Wystawa prac uczniów w BP w Lubartowie 06.03.2017r

   6 marca 2017 r. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie uczniowie naszego ośrodka przygotowali wystawę plastyczną i rękodzielniczą pod hasłem „Ja też potrafię”.  Zaprezentowane prace wykonane zostały przez wychowanków SOSW w Firleju podczas zajęć plastyki oraz przysposobienia do pracy. W bibliotece można obejrzeć dzieła wykonane w różnych technikach m.in. od prostych mozaik z różnych materiałów, poprzez wyroby ceramiczne, po skomplikowane prace z mas plastycznych i decoupage na drewnie. Wystawa udowadnia, że dzięki sztuce, która nie rozgranicza pojęć sprawności i niepełnosprawności, można najlepiej i najszybciej doprowadzić do integracji społecznej oraz postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako pełnowartościowych obywateli naszego społeczeństwa. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia są nauczycielki plastyki SOSW w Firleju: Renata Grzeszczak i Agnieszka Świderska.

   Prace można oglądać do 23 marca br.

 

UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE

   Miesiąc luty w SOSW w Firleju został poświęcony różnym uzależnieniom. Tematem tej akcji było ,,UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE” Odbyło się spotkanie z policjantem na temat uzależnień. Został ogłoszony konkurs plastyczny na rysunek lub plakat, poświęcony tematyce uzależnień. Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie, prace zostały zebrane i wywieszone w stołówce szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 16.03.2017 roku, najlepsze prace zostały nagrodzone.

Organizatorzy konkursu: A. Panek, A. Targońska, K. Sławecka 

 

 

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Siatkówce z udziałem naszych uczniów

   W dniu 28 lutego 2017 r. uczniowie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w składzie: Łukasz Boncik, Bartłomiej Sławecki, Maciej Więch, Michał Pietrzycki wszyscy z ZSZ oraz Michał Jaremek, Tomasz Blicharz z Gimnazjum, uczestniczyli w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Siatkówce. Turniej został rozegrany w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Lublinie systemem „każdy z każdym”. Po zaciętych bojach drużyna z Firleja zajęła 3 miejsce. Wynik zawodów dla naszej drużyny jest sukcesem, ponieważ poziom turnieju był bardzo wysoki.

 

 

Udział uczniów gimnazjum w konkursie literackim

„ Mitologia bez tajemnic”

 w dniu 15 lutego 2017r. w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim

   W dniu 15 lutego 2017r. uczniowie gimnazjum: Alicja Florek, Dawid Stelmach i Patryk Wójtowicz brali udział w konkursie literackim, którego organizatorem był Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim. Uczniowie do konkursu zostali przygotowani przez nauczyciela języka polskiego p. Mirosławę Szyszka i nauczyciela plastyki p. Renatę Grzeszczak.

Celem konkursu było:

 • Dostarczenie uczniom wiedzy na temat mitologii greckiej i roli jaką pełni ona w naszej kulturze.
 • Zapoznanie uczniów z treścią mitów.
 • Rozwijanie zainteresowań uczniów dotyczących historii Grecji, a w szczególności mitologii greckiej.
 • Kształtowanie wyobraźni historycznej, plastycznej, umiejętności kojarzenia i łączenia faktów.
 • Kształcenie umiejętności korzystania z różnych narzędzi, tj. lektura, muzyka, technologia komputerowa i informatyczna.
 • Kształcenie umiejętności redagowania różnych form wypowiedzi, tj. opis, opowiadanie.
 • Nawiązanie przyjaźni i koleżeństwa z uczniami innych szkół
 • Współdziałanie w zespole i rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.
 • Wskazanie zasad zdrowej rywalizacji.
 • Wymiana doświadczeń między nauczycielami bloku przedmiotów humanistycznych.

   Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie 11 zadań z zakresu znajomości mitów greckich oraz pracy plastycznej, tj. plakat do jednej z wybranych postaci mitologicznych.   Technika wykonania prac była dowolna, ale koniecznie należało uwzględnić wyraźne elementy mitologiczne. Uczniowie naszej szkoły otrzymali najwięcej punktów w poszczególnych zadaniach konkursowych i zdobyli I miejsce. Zwycięzcy i wyróżnieni  uczniowie otrzymali  dyplomy i nagrody rzeczowe oraz nagrodę dla szkoły.

  

 

Wyjazd naszych uczniów do teatru i Muzeum na Majdanku

w dniu 08 grudnia 2016r.

   W dniu 08 grudnia 2016r. uczniowie naszego ośrodka uczestniczyli w wycieczce szkolnej do teatru na spektakl pt. „ Opowieści z Narnii” oraz do Muzeum na Majdanku w Lublinie. 

   W wycieczce wzięło udział 33 wychowanków z różnych klas. Całą wycieczkę nadzorowali opiekunowie: M. Szyszka, I. Turmowicz, K. Włoch, I. Sowa, R. Grzeszczak, B. Turowska, ks. Z. Burza, W. Białek, a organizatorem wyjazdu był Samorząd Szkolny z opiekunem p. M. Szyszka. Spektakl wystawiony był w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W teatrze zobaczyliśmy nietypowo ubranych aktorów, a scenografia oddawała klimat miejsca, w której żyła Łucja i Edmund. Naszą uwagę przykuwała zaczarowana szafa i efekty specjalne w postaci spadającego śniegu. Efektom świetlnym towarzyszyła oprawa muzyczna, co podobało się nam, bo piosenki pomagały zrozumieć uczucia postaci, wprowadzały odpowiedni nastrój. To przedstawienie pozostanie na długo w naszej pamięci.

   Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum na Majdanku. Na początku udaliśmy się  pod pomnik "Walki i Męczeństwa", gdzie uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania o  historii II wojny światowej i powstania obozu koncentracyjnego na Majdanku. Następnie udaliśmy się pod ogromną kopułę z prochami zmarłych więźniów oraz do krematorium. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był barak, w którym znajdowała się ogromna makieta przedstawiająca Majdanek.  Pobyt w tym  miejscu bardzo każdego zainteresował oraz poruszył.

 

 

Mikołaj w OSW w Firleju

   Dnia 5 grudnia 2016 roku w naszym Ośrodku odbyły się mikołajki szkolne. Tego dnia Mikołaj odwiedził wszystkie dzieci przebywające w naszej placówce. Po przywitaniu Mikołaj rozdał dzieciom prezenty i każdy uczeń musiał zaśpiewać mu piosenkę, lub powiedzieć wierszyk. Dzieci pożegnały Mikołaja i zaprosiły go za rok. Głównym celem mikołajek była integracja uczniów poprzez wspólne śpiewanie kolęd , oraz dostarczenie dzieciom radości poprzez obdarowywanie ich słodkimi prezentami.

 

 

XII Szkolny Turniej Matematyczny

    W dn. 30 listopada 2016r. odbył się w naszym Ośrodku XII Szkolny Turniej Matematyczny. Wzięło w nim udział 20 uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie podzieleni na 4 drużyny zmagali się z rozwiązywaniem 10 zadań konkursowych. W duchu zdrowej rywalizacji rozwiązywali krzyżówki i zagadki matematyczne, szacowali liczbę gwiazdek na rysunku, bez pomocy przyrządów pomiarowych przecinali sznureczek na równe części, zbierali na wyścigi rozsypane monety i przeliczali zebrane kwoty, wyszukiwali na rysunkach różne figury geometryczne. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja końcowa – drużynowe skoki łączone. Każdy starał się wykonać jak najdłuższy skok, by jego zespół wygrał. Nad przebiegiem turnieju czuwało jury, które przyznawało punkty za poszczególne zadania. Konkurs przebiegał w miłej, radosnej atmosferze. Uczniowie z zaangażowaniem brali w nim udział. Po podliczeniu wszystkich punktów komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Pani dyrektor Helena Chadaj wręczyła uczniom dyplomy, a organizator-pani Elżbieta Jędrzejewska nagrody. Na zakończenie uwieczniliśmy to wydarzenie na pamiątkowych zdjęciach.

    Wyniki XII Turnieju Matematycznego:

I miejsce (34 punkty)  drużyna w składzie: Katarzyna Głos, Alicja Florek, Karol Jaworski,  Michał Pietrzycki

II miejsce (27 punktów) drużyna w składzie: Patrycja Furtak, Paulina Florek, Ewelina Florek, Karol Cybul, Martyna Woźniak, Maciej Więch

III miejsce ( 25 punktów) drużyna w składzie: Sebastian Nowakowski, Anna Florek, Patryk Stawinoga, Patryk Wójtowicz, Bartłomiej Sławecki

 

 

 

Szkolny Przegląd Kabaretowy 2016 

    Śmiech to zdrowie – wiadomo od dawna, dlatego też 24 listopada 2016r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole Szkolny Przegląd Kabaretowy. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali 7 skeczy, które rozbawiły widzów do łez.

    Kabaret „Świeżaki” zaprezentował się w skeczu pod tytułem „U lekarza”. Wystąpili w nim uczniowie: Oktawia Wyrzykowska i Mateusz Ostapowicz, którzy z wielkim zaangażowaniem pokazali nam rzeczywistość gabinetu lekarskiego. Grupa pod nazwą „Incognito” przedstawiła 4 skecze. Magda Zwolińska w skeczu pod tytułem „Gwiazda rocka” zaprezentowała kunszt aktorski i taneczny w rytm piosenki Ganganmstail. Natalia Najda oraz Piotr Grzechuła wcielili się w rolę męża i żony w skeczu pod nazwą „Bezsenna noc”. Bartłomiej Broniek, Artur Łaszcz oraz Tomasz Sidor przedstawili skecz pod tytułem „Pod jednym dachem”, który pokazał nam jaką metamorfozę przejdzie każdy z nas z upływem lat.  Wszystkich uczestników rozbawił skecz pod nazwą „Wielka wycieczka” w którym Piotr Grzechuła i Bartłomiej Broniek wcielili się  w  rolę zwierząt, krowy i królika, które zapragnęły wybrać się na pełne kolorów i zapachów pastwisko. Kabaret „Chłopaki z ferajny” przedstawił 2 skecze pod tytułem :”Amory” oraz „Auto” w których wystąpili: Michał Pietrzycki, Artur Łaszcz oraz Piotr Grzechuła. Podziwialiśmy umiejętności taneczne chłopców a także ich zdolności aktorskie.

    Podczas imprezy prowadzący przekonywali  wszystkich uczestników, że warto się śmiać podając mechanizmy dobroczynnego  wpływu śmiechu na organizm człowieka. Doceńmy więc tę spontaniczną formę okazywania emocji i śmiejmy się, gdy tylko mamy okazję.

    Impreza zakończyła się wręczeniem wszystkim uczestnikom słodkich upominków oraz okolicznościowych dyplomów.

  

Dzień Życzliwości

   W dniu 21 listopada w OSW w Firleju obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Tego dnia każdy z uczniów mógł umieścić na Drzewie Szczęścia i Życzliwości listki ze słowami dobroci, życzliwości lub wesołe uśmiechy. Osoby uczestniczące w akcji miały ubiór w kolorze żółtym lub czerwonym. Podsumowując dzień życzliwości wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani ciastkami uśmiechu i życzliwości.

   Naszym mottem na kolejny rok zostały następujące hasła:

„Gesty dobroci są jak letnie kwiaty wsunięte między kartki książki: uczucia z nimi związane ożywają”. „Życzliwość to język, który niesłyszący może usłyszeć i niewidzący zobaczyć”. „Życzliwość to pragnienie szczęścia drugich”. Życzliwość to nie jest akt, to jest styl życia”.

 

  

UDZIAŁ NASZYCH UZNIÓW W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE

PLASTYCZNO- MUZYCZNYM

PT. ,,JESIEŃ MALOWANA PIOSENKĄ“ ZORGANIZOWANYM PRZEZ

SOSW W BIAŁEJ PODLASKIEJ

 

                W dniu 17.11.2016r. uczniowie naszej szkoły  /Magdalena Zwolińska- SPDP i Emilia Białek- Gimnazjum B pod opieką nauczyciela  Renaty Grzeszczak/ wzięli udział w II Międzyszkolnym Konkursie Plastyczno- Muzycznym Dla Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych ,,Jesień malowana piosenką“. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej.

                Celem konkursu było: inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych, rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej, integracja środowisk artystycznych.

                Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: Szkoła Podstawowa kl. I-III, Szkoła Podstawowa kl. IV- VI, Gimnazjum, Szkoła Przyspasabiająca do Pracy.

Dzieci i młodzież mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej- ilustracji do słuchanego utworu muzycznego w ciągu 60 min., pastelami olejnymi na formacie A3.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz uhonorowanie zwycięzców odbyło się w dniu konkursu.

Magdalena Zwolińska zajęła I miesce w kategorii- SPDP, Emilia Białek otrzymała wyróżnienie za pracę w kategorii- uczniowie Gimnazjum.

Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody, na ręce opiekuna przekazano dyplom- podziękowanie dla szkoły oraz statuetkę.

 

 

Udział naszych uczniów w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim

„ Jarmark cudów w wierszach Wisławy Szymborskiej”

WŁADAWA – 17.11.2016

   W dniu 17 listopada 2016 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Ks. Jana Twardowskiego we Włodawie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski i Plastyczny „ Jarmark cudów w wierszach Wisławy Szymborskiej”.

   Konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych specjalnych, gimnazjów specjalnych i szkól ponadgimnazjalnych specjalnych oraz szkół integracyjnych w woj. lubelskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Lublinie.

   Celem konkursu było upamiętnienie poetki Wisławy Szymborskiej, popularyzacja jej twórczości, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, upowszechnianie kultury języka polskiego oraz inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczniowie prezentowali jeden z wybranych przez siebie wierszy Wisławy Szymborskiej.

Z naszego ośrodka udział w konkursie recytatorskim i plastycznym wzięło 6 uczniów:

 • Sebastian Nowakowski- SP
 • Paulina Florek - SP
 • Marta Ostapowicz- gimnazjum
 • Katarzyna Głos – ZSZ
 • Patryk Stawinoga – ZSZ
 • Patrycja Furtak - ZSZ

Decyzją jury w konkursie recytatorskim naszym uczniom przyznano następujące miejsca:

II miejsce

 • Katarzyna Głos, za wiersz pt. „Kot w pustym mieszkaniu”

Wyróżnienie:

 • Patrycja Furtak – za wykonanie wokalne wiersza „ Nic dwa razy”.

Konkurs plastyczny:

 • Paulina Florek – wyróżnienie za pracę do wiersza „ Kot w pustym mieszkaniu”.

Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Laureaci konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi.

 

  

 

"Wieczór wróżb, czarów i tajemniczych zaklęć"- Andrzejki 2016 

   W dniu 23 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie andrzejkowe pod hasłem „Wieczór wróżb, czarów i tajemniczych zaklęć“. Odczytano krótką historię tradycji andrzejkowych. Po miłej części wstępnej nastąpiło wróżenie. Wychowankowie mieli szansę poznać swój przyszły zawód oraz imię wybranki lub wybranka serca. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego lania wosku oraz „Ustawiania butów".

   Po zakończeniu wróżb, nastąpiła część konkursowa, w której wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli, z uśmiechem wykonywali powierzone zadania. Po części konkursowej nastąpiła przerwa, podczas której wychowankowie spożywali kolację oraz przygotowane słodkości. Gdy już wszyscy się posilili rozpoczęła się długo wyczekiwana część taneczna. Wszyscy na nią bardzo czekali, więc gdy tylko zabrzmiała muzyka wychowankowie ruszyli do tańca.

 

 

 

Obchody Święta Niepodległości 

     10 listopada 2016 roku w naszym Ośrodku odbyła się akademia poświęcona obchodom Święta Niepodległości. Miała ona formę nietypowej lekcji historii. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny, który w swej treści zawierał rys historyczny odzyskania przez Polskę niepodległości. Oddawał  klimat walk narodowowyzwoleńczych i problem emigracji podczas zaborów oraz  ucisku Polaków przez okupantów i zaborców.  Każdy uczeń miał przypięty biało-czerwony kotylion. Przy dekoracji w naszych barwach narodowych, mogliśmy przeżywać atmosferę radosnego, listopadowego święta. Na koniec pani Dyrektor Helena Chadaj podziękowała wychowankom za wspaniały występ oraz poprosiła uczniów o wywieszenie w swoich miejscach zamieszkania flagi narodowej.

 

 

Spotkanie naszych uczniów z policjantem 

   W dniu 24.10.2016 roku w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Firleju odbyło się spotkanie uczniów z policjantem Grzegorzem Paśnikiem. Policjant przeprowadził rozmowę z uczniami klas Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy na temat: Bezpieczeństwa na drodze oraz zapobiegania agresji i przemocy. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu lub tornistrze. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było oglądanie przyniesionych przez naszego gościa  podstawowych akcesoriów policjanta. Uczniowie mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną, obejrzeć  kajdanki i pałkę policyjną. Ponadto funkcjonariusz przedstawił problematykę charakterystyczną dla młodzieży w wieku szkolnym jak również poinformował o odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny i konsekwencjach postępowania wbrew przepisom. Omówiono również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz typy postępowań , jakie mogą toczyć się przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Te oraz wiele innych zasad i wskazówek zostały przypomniane, a także omówione przez policjanta. Podczas spotkania uczniowie mieli okazje do czynnego udziału w zajęciach poprzez zadawanie pytań panu policjantowi, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

   Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 

 

Udział uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju

 w VIII Przeglądzie Artystycznym „ SPOTKAJMY SIĘ” w Międzyrzecu Podlaskim

w dniu 20 października 2016r. 

   W dniu 20 października 2016r. uczniowie naszego ośrodka wzięli udział w VIII Przeglądzie Artystycznym „ SPOTKAJMY SIĘ” w Międzyrzecu Podlaskim. Adresatami konkursu były dzieci i młodzież niepełnosprawna z ośrodków szkolno – wychowawczych, szkół specjalnych oraz warsztatów terapii zajęciowej z województwa lubelskiego. Z naszego ośrodka uczniowie z teatrzyku dziecięcego „ Mali artyści” pod kierunkiem nauczycieli: M. Szyszka i W. Białka zaprezentowali  opowieść o przyjaźni wg bajki Adama Mickiewicza „ Przyjaciele”.

   W tegorocznej edycji Przeglądu „Spotkajmy się", wzięło udział 19 zespołów z różnych palcówek woj. lubelskiego. Wszystkie zespoły dostały wyróżnienia, a poszczególni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

 

Wyróżnienie dla uczennicy SOSW w Firleju w międzynarodowym konkursie plastycznym „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.  

   W poniedziałek 17 października 2016 r. w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczestnikom międzynarodowego konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.

 

   Na konkurs wpłynęły  prace z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych z Polski, Litwy, Mołdawii i Ukrainy. Komisja po rozpatrzeniu wszystkich prac przyznała wyróżnienie dla Oktawii Wyrzykowskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Firleju.

 

 

Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju

   13 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie. Pani Dyrektor miło wszystkich powitała i odczytała życzenia dla pracowników naszego Ośrodka. Wychowankowie śpiewali piosenki i pięknie recytowali wiersze. To była miła, wesoła uroczystość - Dzień Edukacji Narodowej był doskonałą okazją, aby podziękować nauczycielom za ich pracę i docenić zaangażowanie w życie szkolne pracowników administracji i obsługi.

 

Święto Rodziny w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju

   W dniu 3 czerwca 2016 r. społeczność Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju, jak co roku, obchodziła szkolne Święto Rodziny. Na wspólne świętowanie przybyli rodzice, rodzeństwo i krewni naszych uczniów.

 

   Pani dyrektor Helena Chadaj serdecznie powitała licznie przybyłych gości i zaprosiła do wspólnej rodzinnej zabawy.

 

   Świętowanie rozpoczęło się od okolicznościowej części artystycznej. Uczniowie wierszem i piosenką podziękowali swoim rodzicom za bezgraniczną miłość i poświęcenie. Obdarowali ich też własnoręcznie przygotowanymi przez siebie upominkami. Wielkiego wzruszenia dostarczyły piosenki ,,Bóg się Mamo nie pomylił” oraz ,,Mamo” Wioletty Willas w wykonaniu naszego ucznia Sebastiana Krupy wraz ze swoją mamą. Łzy wzruszenia na policzkach mam osuszył dopiero występ laureata szkolnego przeglądu kabaretowego – Artura Łaszcza. Dopełnieniem uczty duchowej było przestawienie ,,Świtezianka” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej. Część artystyczną zakończyła prezentacja okolicznościowej wystawy prac plastycznych naszych uczniów pt. ,,Moja Rodzina” oraz ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród autorom prac. Pierwsze miejsce zdobyła Iwona Kowalik, drugie miejsce Martynka Guz, a trzecie miejsce ex aequo Emilia Białek i Edyta Komsta.

 

   Wśród przygotowanych dla rodziców niespodzianek gwoździem programu był słodki poczęstunek z ciast, ciastek i ciasteczek przygotowanych przez uczniów.

 

   Po części artystycznej i degustacji przyszedł czas na rodzinne zabawy i rekreację na placu szkolnym w otoczeniu jeziora i sosnowego lasu. Wiele radości przysporzyły zabawy integracyjne i konkurencje z przyborami. Jednak największe emocje i poświęcenie zawodników tradycyjnie wzbudziło przeciąganie liny. Rozgrzane emocje złagodziły dopiero zabawy z chustą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rodzinne plenerowe warsztaty plastyczne, w trakcie których nasi uczniowie portretowali swoje mamy i tatusiów.

 

   Na zakończenie świętowania wszyscy posilili się smacznym bigosem spożywanym na świeżym powietrzu, podziękowali sobie za wspólną zabawę i wyrazili nadzieję, że za rok znów się spotkamy na kolejnych szkolnych obchodach Święta Rodziny. 

 

 

Strażacy odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju.

   W piątkowe przedpołudnie strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Firleju odwiedzili podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć profesjonalny sprzęt strażacki jakim na co dzień posługują się strażacy. Z wielką uwagą słuchali także wskazówek jak należy się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych, o tym jak trudna czasami bywa praca strażaka. Jak należy postępować gdy wybuchnie pożar lub gdy jesteśmy naocznymi  świadkami innych niebezpiecznych zdarzeń. Zadawali dużo pytań. Wielu uczniów zadeklarowało chęć zostania strażakiem. Jednak największą radość przyniosła zebranym możliwość lania wody prosto z węża strażackiego.

 

ALOHA! Hawaje są w Firleju! 

   11 maja w SOSW w Firleju już po raz piaty odbył się Festyn Rekreacyjno-Sportowy. Blisko 60 uczniów Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych z Łukowa, Baczkowa, Dęblina i Firleja integrowało się poprzez pląsy, tańce, zabawy i konkurencje sportowe. Część warsztatowa imprezy była za to iście hawajska: uczyliśmy się prostych hawajskich słów, wykonaliśmy hawajskie stroje, nauczyliśmy się tańca „Hula” i zabawy Limba. Tak przygotowani, barwnym korowodem ruszyliśmy na firlejowską  plaże. Piękna słoneczna pogoda, błękitna woda, barwne hawajskie stroje, urokliwa muzyka i radosna atmosfera sprawiły, że w Firleju poczuliśmy się jak na Hawajach. Dopełnieniem imprezy były hawajskie hot-dogi przygotowane przez Piekielną Kuchnie uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu „Kucharz Małej Gastronomii” oraz śliczne upominki dla naszych „Hawajczyków”.  Kolejny Festyn Rekreacyjno-Sportowy już za rok!

   Festyn jest elementem programu „WF z Klasą” realizowanego w naszej  szkole.

 

Konkurs BHP 

   W dniu 10 maja 2016 roku w naszym Ośrodku odbyła się V edycja „Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Udział w konkursie był doskonałą okazją do sprawdzenia i pogłębienia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kształcenie umiejętności podejmowania indywidualnych decyzji. Zmaganiom towarzyszył ogromny stres, ponieważ poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki. Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe:

I miejsce – Iwona Całuch, klasa III ZSZ „kucharz”

II miejsce – Damian Szymański, klasa III ZSZ „cukiernik”

III miejsce – Daniel Fiutka, klasa III ZSZ „kucharz”

 

   Spotkanie z leśnkami

   Piątek 13-go okazał się szczęśliwy dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju. Tego dnia gościliśmy u siebie pana Pawła z Nadleśnictwa Lubartów. W ramach edukacji leśnej odbyły się zajęcia edukacyjne związane z bezpieczeństwem w lesie i gospodarką leśną. Pan Paweł przypomniał nam, jak wielkim skarbem są lasy i rosnące w nich drzewa. Podobno, jedna sosna produkuje tlen dla trzech dorosłych osób. Wiedzieliście o tym? Duże wrażenie zrobił na nas film promujący Nadleśnictwo Lubartów, w którym zobaczyliśmy codzienną pracę Leśników oraz żyjące w naszych okolicach gatunki roślin i zwierząt. Dzieciom niezaprzeczalnie najbardziej podobały się tablice z odgłosami zwierząt żyjących w polskich lasach. Dopełnieniem dzisiejszej lekcji są materiały i gry edukacyjne „Las Rysia eRysia”, które znajdują się na stronie internetowej Nadleśnictwa Lubartów. Dziękujemy Nadleśnictwu Lubartów za wiedzę i miło spędzone przedpołudnie.

 

 Uroczysty apel poświęcony 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

   W dniu 29 kwietnia 2016 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczysty apel rozpoczął się odśpiewaniem „Roty”. Każdy uczeń miał przypięty biało-czerwony kotylion. Uczniowie przedstawili tło historyczne uchwalenia Konstytucji Majowej, jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznym. Na zakończenie cała społeczność ośrodka odśpiewała Hymn Polski. Aktorzy zostali nagrodzeni brawami, a pani Dyrektor Helena Chadaj podziękowała uczniom za wspaniały występ. Na zakończenie apelu pani Dyrektor poprosiła uczniów o wywieszenie flagi narodowej w swoich miejscach zamieszkania.

 

„ Szkolne święto z jabłkiem w tytule” 

     W dniu 19 kwietnia 2016 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju z inicjatywy samorządu szkolnego po raz pierwszy zorganizowano imprezę integracyjno - prozdrowotną, która w tym roku odbywała się pod hasłem "Szkolne święto z jabłkiem w tytule".

     W spotkaniu udział wzięły wszystkie dzieci z ośrodka wraz z wychowawcami i nauczycielami.

     Głównym celem spotkania była popularyzacja zdrowego stylu życia, propagowanie idei zdrowego odżywiania się, zachęcanie do spożywania produktów bogatych w witaminy i wartości odżywcze, w szczególności owoców i warzyw a także wspomaganie procesu naturalnej integracji dzieci i młodzieży.

     Prowadząca imprezę we wstępie podkreśliła znaczenie jabłka jako niezwykle smakowitego, a także bardzo polskiego owocu, który oprócz walorów smakowych ma również tę zaletę, że jest bardzo zdrowy. Uczestnicy imprezy mieli okazję dowiedzieć się, iż jabłka są wspaniałym źródłem witamin i składników mineralnych.

     Impreza miała charakter zabawy integracyjnej. Wszystkie grupy uczestniczące w spotkaniu miały za zadanie zaprezentować się przedstawiając: krótki opis jabłka, ułożyć wierszyk lub rymowankę o jabłku i wykonać pracę plastyczną „ Drzewo jabłoni”. Jednak najbardziej emocjonujące były konkurencje zręcznościowe takie, jak: zbieranie jabłek do koszyka, i wzbudzająca najwięcej radości „ Kto pierwszy zje jabłko”. Ważnym punktem imprezy było odczytanie rymowanek i wykonanie drzewa jabłoni.

 

Dzień Zdrowia 2016 

     W dniu 7 kwietnia 2016 roku obchodziliśmy w naszym Ośrodku Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku odbywał się on pod hasłem „POKONAJ CUKRZYCĘ“. Zaprosiliśmy do współpracy Panią doktor Annę Bednarską, która w ciekawy sposób opowiedziała nam, czym jest cukrzyca, kogo dotyczy, jakie są jej najczęstrze objawy i jak można się jej ustrzec. Z pomocą Pani Kasi, pielęgniarki zmierzono poziom cukru chętnym wychowankom. Jak się okazało większość z nas poziom cukru ma w normie.

      Jak co roku braliśmy także udział w wielu konkurencjach takich jak Quiz wiedzy o cukrzycy i zdrowiu, rysowanie „Słodziaka“, poznaliśmy inne sposoby na słodzenie niż cukier. Uświadomiliśmy sobie także jak wiele cukru znajduje się w popularnych i lubianych przez nas słodyczach i napojach. Na zakończenie naszych uroczystych obchodów, zgodnie z wieloletnią już tradycją wszyscy wychowankowie przygotowywali przepyszne, ale i zdrowe kanapki.  

 

Spotkanie z policjantem w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym

   Dnia 17 marca 2016 r. do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przyjechał zaproszony na spotkanie pan asp. szt. Grzegorz Mazuś, z Komendy Miejskiej Policji w Lubartowie.

   Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki tematyczne: dla klas I – VI Szkoły Podstawowej oraz dla Gimnazjum, ZSZ i PDP.

   Tematem spotkania uczniów klas młodszych było „Bezpieczeństwo na drodze i w szkole”. Policjant rozmawiał z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, a także o bezpieczeństwie w szkole. Zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwa jakie, mogą czyhać na drodze oraz w kontaktach z obcymi. Spotkanie uatrakcyjniła demonstracja sprzętu policyjnego. Dzieci miały okazję przyjrzeć się jak wyglądają kajdanki, kamizelka kuloodporna, kask itp. 

   Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

    Druga część spotkania przeznaczona była dla uczniów gimnazjum, zawodówki oraz przysposobienia do pracy. Uczniowie rozmawiali z policjantem o odpowiedzialności prawnej nieletnich, o konsekwencjach czynów karalnych takich jak kradzieże, niszczenia mienia szkoły, agresji i przemoc wobec rówieśników. W dalsze części spotkania prowadzący uświadomił uczestników, co to jest cyberprzemoc i jakie skutki może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z internetu.   

   Spotkania przebiegły w miłej atmosferze i zostały uwieńczone niespodziankami dla wszystkich jego uczestników. Przeprowadzone zajęcia w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

  Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.  

 

WIELKANOC 2016

     W środowy poranek 23 marca w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Firleju tradycyjnie odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. W przygotowanie spotkania włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu kucharz, cukiernik przygotowali wielkanocny poczęstunek. Na stole królowały puszyste i wykwintne babki, sałatki, faszerowane jaja. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego barszczu białego, który jak co roku podbił serca i podniebienia wszystkich gości.

  Gwoździem programu był występ naszych artystów, który przypomniał dawne i współczesne zwyczaje wielkanocne. Wesołe kurczątka radośnie śpiewały świąteczne piosenki, które łatwo wpadały w ucho i doskonale sprawdziły się podczas wiosennych porządków.

     Nasi uczniowie razem ze swoimi opiekunami włączyli się w przygotowanie ozdób i dekoracji świątecznych, które mogliśmy podziwiać na corocznym kiermaszu wielkanocnym u Ojców Kapucynów w Lubartowie.

    

 

WOŚP 2016

   10 stycznia 2016 r. o  godzinie 08:50 Jurek Owsiak oficjalnie rozpoczął 24 Finał Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulice polskich miast wyszło 120 tysięcy wolontariuszy. Wśród nich także my – podopieczni i wychowawcy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju. 
   Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, udało nam się zebrać kwotę w wysokości 3400 zł. Zebrane środki zostaną przekazane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Cieszymy się że mogliśmy pomóc również w tym roku.

 

WYCIECZKA DO KINA

     1 grudnia 2015 r. 49 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do kina ,,Lewart” w Lubartowie na film pt. ,,Sawa. Mały wielki bohater”. Był to pierwszy wyjazd naszych uczniów do lubartowskiego kina. Z rozmów po seansie wynikało, że film im się podobał, cieszyli się z przyjazdu do kina i deklarowali chęć wzięcia udziału w następnym takim wyjeździe. Wycieczka okazała się dla uczniów atrakcyjną propozycją na kulturalne spędzenie czasu wolnego w okolicy miejsca ich zamieszkania, gdyż  wielu z nich zaplanowało przyjazd do kina w Lubartowie we własnym zakresie

 

V PLENEROWY PRZEGLĄD TEATRALNY „NAD JEZIOREM”

       Już po raz piaty w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Firleju odbył się Plenerowy Przegląd Teatralny „Nad jeziorem”. Honorowy patronat nad imprezą objęli Lubelski Kurator Oświaty, pan Krzysztof Babisz oraz Starosta Lubartowski, pan Fryderyk Puła,  zaś projekt zyskał finansowe wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i powiatu lubartowskiego oraz wsparcie rzeczowe Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Firleju.  Organizatorami przeglądu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Firleju i Stowarzyszenie Przyjaciół SOSW w Firleju – „Wodnik Szuwarek”.

     Na scenie swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie i wychowankowie szkół oraz placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa lubelskiego. W przeglądzie uczestniczyły grupy teatralne z: Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Marszałka Jozefa Piłsudskiego w Dęblinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Dorohusku, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble, Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie, Zespołu Placówek im. Marii Konopnickiej w Łukowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Firleju.

     Jury w składzie: Urszula Bednarczyk, Ewa Skomorowska i Marzanna Szydłowska – Barszcz najwyżej oceniło spektakle : „Mały książę” przygotowany przez Grupę Teatralną „Misz – Masz”  z Kębła oraz „Bocian i żabki” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Bajka” z Białej Podlaskiej.

    Przeglądowi towarzyszyły warsztaty „Teatr – integracja sztuk”, które prowadzili wolontariusze ze Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Firleju „Wodnik Szuwarek” oraz malarka i poetka z Lublina, pani Jadwiga Jaśkowiak. Na rzecz ośrodka zorganizowano również licytację prac „Artyści Dzieciom”, z której dochód w wysokości 1820,00 zł zostanie przekazany na dofinansowanie sali integracji sensorycznej w SOSW w Firleju. Prace na licytację przekazali artyści – amatorzy związani z jarmarkiem holeńskim , który odbywa się corocznie pod koniec lipca w miejscowości Hola (gm. Stary Brus , powiat włodawski).

       Na scenie przed ośrodkiem w Firleju  pojawili się młodzi, zdolni, pełni energii ludzie , którzy poprzez sztukę przekazali publiczności swoją wizję świata, swoją wrażliwość, marzenia. Wszystkie spektakle gromko oklaskiwała zgromadzona publiczność. Niepełnosprawni intelektualnie aktorzy deklarowali, że za rok przyjadą do Firleja z nowymi pomysłami i będą doskonale się bawić.

 

                     

 

                          

 

                              

 

 

Święto Rodziny w SOSW w Firleju

      W dniu 29 maja 2015 r. społeczność Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju obchodziła szkolne Święto Rodziny. Jak co roku na wspólne świętowanie przybyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie uczniów. Licznie zgromadzonych gości przywitała pani dyrektor Helena Chadaj i zaprosiła do wspólnej rodzinnej zabawy.

       Chcąc wyrazić podziękowanie dla swoich rodziców za bezgraniczną miłość i poświęcenie, uczniowie najpierw zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno – muzyczny, a następnie występy kabaretów. Nie zabrakło ani łez wzruszenia, ani śmiechu aż do łez. Kolejnym miłym akcentem była prezentacja okolicznościowej wystawy prac plastycznych pt. ,,Moja Rodzina” oraz rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród autorom prac. Wśród przygotowanych dla rodziców niespodzianek był też słodki poczęstunek z ciast upieczonych przez dzieci. Jak się okazało, rodzice ze zmiennym powodzeniem odgadywali, które ciasto upiekły ich pociechy. Natomiast znacznie lepiej radzili sobie w rodzinnych zmaganiach sportowych. Z wielkim zaangażowaniem brali udział w konkurencjach wymagających współzawodnictwa i ścigania się. Wspólnym zabawom i rekreacji na boisku szkolnym nie było końca. Rodzice oprócz niepowtarzalnych przeżyć i radości ze wspólnego rodzinnego świętowania mogli zabrać ze sobą ozdobne serduszka wykonywane wspólnie z dziećmi na warsztatach plastycznych.

     Na zakończenie wszyscy posilili się smacznym bigosem spożywanym na świeżym powietrzu i wyrazili nadzieję, że za rok tradycyjnie znów się spotkamy na kolejnych szkolnych obchodach Święta Rodziny.

 

 

Uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Firleju w Górach Świętokrzyskich

     O tym, że podróże kształcą przekonało się trzydziestu trzech uczniów, którzy wraz z opiekunami 18 czerwca wyjechali na wymarzoną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Choć momentami nie było łatwo, to wszystkim dopisywały dobre humory i pozytywna energia.

     Wycieczka miała charakter nie tylko turystyczno – krajoznawczy, ale także i historyczny. Rozpoczęła się bowiem od zwiedzania neolitycznej kopalni krzemienia i skansenu w Krzemionkach Opatowskich. Później uczestnicy wyruszyli do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie Drogą Królewską wchodzili na Święty Krzyż. W klasztorze zwiedzili m.in. kaplicę Oleśnickich i kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Na zakończenie wszyscy bez wyjątku zachwycali się przepięknymi widokami z platformy na gołoborze. Z wycieczki oprócz niezapomnianych wrażeń uczniowie przywieźli mnóstwo zdjęć i pamiątek. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Lubartowie oraz Solbet Lubartów S.A. za wsparcie finansowe wycieczki.

 

Wróć na górę strony